Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 30.11.2015

Puls Gospodarki: Polska a globalne ocieplenie

W Paryżu rozpoczyna się szczyt klimatyczny. Polska mówi „tak” dla walki z globalnym ociepleniem, ale „nie”, żeby odbywało się to kosztem polskiego węgla. Słusznie? O tym w Pulsie Gospodarki.
Posłuchaj
  • 30.11.15 Krzysztof Sobczak: „Główną osią sporu podczas COP21 będzie to, kto da pieniądze na finansowanie odnawialnych źródeł energii (…)”.

Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Ignacy Morawski z Biz Banku, Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan i Krzysztof Sobczak z Wydawnictwa Wolters Kluwer. Eksperci zgodnie przyznali, że globalne ocieplenie to niebagatelny problem.

– Jeśli świat nie zrobi nic w kierunku redukcji gazów cieplarnianych, do końca stulecia średnia temperatura na Ziemi wzrośnie o 5 st. Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej. Konsekwencje będą katastrofalne – powiedział w Polskim radiu 24 Ignacy Morawski.

Krzysztof Sobczak, Jeremi Mordasewicz i Ignacy Morawski; Foto: PR24/JW Od lewej: Krzysztof Sobczak, Jeremi Mordasewicz i Ignacy Morawski; Foto: PR24/JW

Zdaniem gości Pulsu Gospodarki, Polska powinna podpisać porozumienie w stolicy Francji, mimo że jest to niekorzystne dla obecnego stanu gospodarki. Porozumienie oznacza bowiem m.in. likwidację kopalń węgla kamiennego i brunatnego. Jednak długoterminowe konsekwencje mogą być jeszcze gorsze.

– W miksie energetycznym wcześniej czy później będziemy musieli zmniejszać udział węgla – mówił Jeremi Mordasewicz.

– Osią sporu w Paryżu będzie to, jak wprowadzić normy klimatyczne, żeby nasza gospodarka „nie siadła”. Jednak skutki nieograniczania emisji CO2 już teraz będą jeszcze gorsze dla przyszłej gospodarki – przyznał Krzysztof Sobacz.

Audycję prowadziła Sylwia Zadrożna.

Polskie Radio 24/dds

tagi: