Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 12.01.2016

Orlen, Lotos i PGNiG razem?

Minister Skarbu Dawid Jackiewicz, planuje połączenie spółek PKN Orlen, Lotos i PGNiG. Powstały w ten sposób gigant miałby wartość blisko 60 mld zł. Projekt fuzji spółek skomentowali goście Pulsu Gospodarki. 
Posłuchaj
  • 12.01.16 Przemysław Ruchlicki: „Mielibyśmy monopolistę na rynku paliw (…)”.

Na razie resort finansów bada, czy połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG ma sens. Najnowszymi doniesieniami nie są zachwyceni właściciele akcji wspomnianych koncernów. Po południu notowania PGNiG i Lotosu na warszawskiej giełdzie spadały, choć nie był to duży ruch.

Goście audycji (od lewej): Michał Dybuła, Piotr Soroczyński i Przemysław Ruchlicki, foto: PR24/PJ Goście audycji (od lewej): Michał Dybuła, Piotr Soroczyński i Przemysław Ruchlicki, foto: PR24/PJ

– Byłoby dobrze, gdyby pojawiły się szczegóły, jak taka fuzja miałaby dokładnie wyglądać i jaki byłby jej cel. Od strony hasłowej możemy twierdzić, że większy podmiot będzie sobie lepiej radził i łatwiej organizował sobie środki na działalność. Jednak często przy połączeniu różnych organizmów okazuje się, że pożytki z takiej synergii są znikome – stwierdził w Polskim Radiu 24 Piotr Soroczyński z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Ekspertowych.

Michał Dybuła z BNP Paribas przyznał, że efekty fuzji największych spółek paliwowych w Polsce są nieprzewidywalne.

– Nie wiemy, na ile pozytywne efekty synergii przeważyłyby nad kosztami zmniejszonej konkurencji na rynku – powiedział ekspert.

Natomiast Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej dodał, że widzi zarówno wady, jak i zalety powstania paliwowego giganta  w Polsce.  

– Mielibyśmy monopolistę na rynku paliw. Znamy urzędowe sposoby na regulację ceny i być może byłaby to kusząca wizja, aby marże były niższe, a łańcuchy dostaw skrócone. Problemem jest jednak, że trzy spółki mają zupełnie inne strategie rozwoju – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24. 

W Pulsie Gospodarki także m.in. o nowej Radzie Polityki Pieniężnej i zaangażowaniu kapitału PKO BP i PZU w restrukturyzację górnictwa.

Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/gm/pj

 

tagi: