Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 19.05.2016

Kontrowersje wokół TTIP

W audycji „Szukając dziury w całym” prof. Konrad Świrski i Rafał Górski rozmawiali o kontrowersjach wokół Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu (TTIP). Europejczycy protestują przeciw zawarciu porozumienia. Natomiast Amerykanie wyliczają korzyści zawarcia umowy TTIP.
Działacze Greenpeace wspięli się na elewację wieżowca Kio Towers, aby zaprotestować przeciwko umowie TTIP negocjowanej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią EuropejskąDziałacze Greenpeace wspięli się na elewację wieżowca Kio Towers, aby zaprotestować przeciwko umowie TTIP negocjowanej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską EPA/SERGIO BARRENECHEA
Posłuchaj
  • 19.05.16 Prof. Konrad Świrski i Rafał Górski w audycji „Szukając dziury w całym” o kontrowersjach wokół TTIP

TTIP jest negocjowany od 2013 roku i jego cel stanowi utworzenie strefy wolnego handlu między Stanami Zjednoczonymi a Unia Europejską. Przeciwnicy umowy zwracają uwagę, że amerykańskie restrykcje względem rolnictwa i produktów spożywczych są o wiele bardziej liberalne niż europejskie.

Prof. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej stwierdził w Polskim Radiu 24, że negocjacje TTIP trwają, a europejska opinia publiczna nie zna warunków tej umowy.

– Unia Europejska negocjuje kluczową dla nas wszystkich umowę, a wciąż nie wiemy, co w niej jest. Finalne zapisy TTIP wyglądają inaczej i niosą poważne zagrożenia, co wywołało protesty choćby we Francji – powiedział ekspert.

Rafał Górski z Instytutu Spraw Obywatelskich ocenił, że w tym roku nie dojdzie jeszcze do zawarcia TTIP. Jednocześnie zwrócił uwagę, że wynegocjowana jest inna umowa, zbliżona do TTIP, a mianowicie CETA ustalająca relacje między UE a Kanadą.

– Amerykańskie korporacje wykorzystując umowę CETA i swoje oddziały w Kanadzie mogłyby wykorzystywać przepisy porozumienia CETA do działań, które chciałyby przeprowadzać w ramach TTIP – wyjaśnił gość Polskiego Radia 24.  

Na 590 spotkań, które miały przygotować stanowisko #UE ws. #TTIP, 90 proc. z nich było spotkaniami z przedstawicielami korporacji.

Gospodarzem audycji był Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/gm/pj

tagi: