Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 04.04.2017

Wicepremier Morawiecki w USA. „To istotna wizyta”

Wicepremier Mateusz Morawiecki przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Szef resortów finansów i rozwoju spotyka się m.in. z ministrami rządu Donalda Trumpa. W audycji Rządy Pieniądza o relacjach ekonomicznych na linii Warszawa-Waszyngton mówili Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny, Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego i dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Ekonomiczny aspekt wizyty Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych łączy się z polityką bezpieczeństwa i obronnościEkonomiczny aspekt wizyty Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych łączy się z polityką bezpieczeństwa i obronnościEPA/SHAWN THEW/PAP

– To bardzo istotna wizyta – tak wizytę wicepremiera Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych komentował Kazimierz Krupa. W ocenie gościa Polskiego Radia 24, zbliżenie ekonomiczne między Warszawą a Waszyngtonem może mieć kilka wymiarów. – Ważnym elementem rozmów mogą być inwestycje amerykańskie w Polsce, wicepremier może zabiegać o to, by były one jeszcze większe. Dodatkowo, Amerykanie stają się poważnym graczem na międzynarodowym rynku gazu, a my mamy już gazoport – wskazywał publicysta.


Goście audycji (od lewej):  Marcin Roszkowski,  dr Artur Bartoszewicz i Kazimierz Krupa, foto: PR24/PJ Goście audycji (od lewej): Marcin Roszkowski, dr Artur Bartoszewicz i Kazimierz Krupa, foto: PR24/PJ

Artur Bartoszewicz zauważył na naszej antenie, że ekonomiczny aspekt wizyty Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych łączy się z polityką bezpieczeństwa i obronności. – Energetyka wiąże się z bezpieczeństwem. USA to jedna z dróg uniezależnienia się od odstaw gazu z Rosji. Obronność to również najnowsze technologie, na które wydajemy fundusze – mówił ekonomista – Przyjeżdżamy do Stanów Zjednoczonych z walizką pieniędzy (…). To powoduje, że Waszyngton z takim partnerem musi rozmawiać, w jakiś sposób się z nim liczyć – podkreślał gość PR24.

W ocenie Marcina Roszkowskiego, w przyszłości należy spodziewać się zbliżenia na linii Polska-USA. – Obecność wojsk NATO  i amerykańskich w naszym kraju, a także zakup uzbrojenia czy sprawy energetyczne, to kwestie, które powodują, ze Stany Zjednoczone powinny chcieć poszerzać współpracę z nami. Miejmy nadzieję jednak, że warunki tej współpracy będą bardziej partnerskie niż w latach 90. XX wieku – pointował ekspert z Instytutu Jagiellońskiego.

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji Rządy Pieniądza był Tomasz Wróblewski.

Polskie Radio 24/mp

.................................................

Data emisji: 4.04.17

Godzina emisji: 9.10