Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 06.09.2017

Przemysł obronny – przyszłość gospodarki?

W Kielcach trwa 25. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. W tym roku targi zgromadziły ponad 600 wystawców z 27 krajów oraz kilkadziesiąt delegacji międzynarodowych. W Rządach Pieniądza o polskim przemyśle obronnym rozmawiali Wojciech Warski z Business Center Club, Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan i Radosław Żydok z Fundacji Republikańskiej.
Żołnierz z karabinem Grot podczas rozpoczynającego się w Kielcach XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.Żołnierz z karabinem Grot podczas rozpoczynającego się w Kielcach XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.PAP/Piotr Polak

Jak wskazywał w Polskim Radiu 24 Wojciech Warski, „przemysł zbrojeniowy w każdym kraju ma potencjał”. – To pochodna tego, że zapotrzebowanie na broń zawsze było, jest i będzie bardzo duże. Pytanie tylko, w jaki sposób to się wykorzystuje – mówił. – W Polsce, od transformacji, zbrojeniówka była dodatkiem do biznesu, odziedziczyła wszystkie przywary spółek Skarbu Państwa. Nie było ładu korporacyjnego, rozsądnych rozwiązań ekonomicznych – dodawał ekspert.

W podobnym tonie wypowiadał się Jeremi Mordasewicz. – Orlen, KGHM czy PZU to instytucje, które muszą konkurować na rynku z innymi podmiotami. To uniemożliwia im kompletnie nieracjonalne zachowania (…). W kontekście takich spółek politycy nie mogą sobie pozwolić na zbyt dużo – komentował. – Tymczasem, w przypadku zbrojeniówki można bez żadnych negatywnych konsekwencji budować statek przez kilkanaście lat i nie móc zakończyć projektu (…). Brakuje w przemyśle zbrojeniowym pozytywnej selekcji, nie opieramy się na efektywnych firmach – podkreślał gość PR24.

Obecnie trwa proces modernizacji polskiej armii. W ocenie Radosława Żydoka problemem jest to, że znaczna część intratnych kontraktów będzie realizowana przez zagraniczne podmioty. – To duże zamówienia, takie jak system obrony przeciwlotniczej. Celujemy w zakup amerykańskich Patriotów; wiele dużych inwestycji będzie prowadzonych przez podmioty zagraniczne – wskazywał ekspert.

Tymczasem, szef MON zapowiedział zainwestowanie dwóch miliardów złotych w cyberbezpieczeństwo. Antoni Macierewicz, przemawiając podczas otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, podkreślił że jest to jeden z kluczowych obszarów obrony. Oprócz tego, podczas targów podpisano m.in. umowę na dostawę przez radomskiego Łucznika, na potrzeby MON, 53 tysięcy karabinków „Grot”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski.  

Polskie Radio 24

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

________________

Data emisji: 6.09.17

Godzina emisji: 9.10