Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 06.11.2017

ZUS: Jak udowodnić lata pracy do emerytury?

Czy dwie osoby, które przepracowały w tym samym miejscu pracy i na tym samym stanowisku podobną ilość lat, mogą mieć różne wysokości emerytur? Czy ZUS może zaniżać emerytury ze względu na nieuznawanie potwierdzeń zarobków wystawianych przez prywatne archiwa i właścicieli zlikwidowanych firm? W audycji "Jakim Prawem" gościł Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneEASTNEWS/WOJCIECH STROZYK/REPORTER
Posłuchaj
  • 6.11.17 Jak uwierzytelnić zarobki wobec ZUS?

Poświadczenie okresu pracy można wyciągać z dokumentów ZUS RP7, wystawianych przez pracodawców gdy odchodzimy z zakładu pracy na własne życzenie. Możemy korzystać także z wpisów w książeczkach zdrowia czy dawnych dowodach osobistych. - Jeżeli mamy te bezpośrednie dowody, to ZUS zawsze je przyjmuje – podkreślił Wojciech Andrusiewicz. - Jeśli chodzi o inne drogi pozyskania dowodów, to mogą to być dokumenty uwierzytelnione przez organy właściwe do przechowywania akt pracowniczych – dodał.

Może się jednak zdarzyć, że ZUS zaniży emeryturę ze względu na nieuznanie dokumentów potwierdzających lata pracy i zarobki, które przechowywane były w archiwach, niespełniających pewnych formalności. Jak doradził gość audycji można jednak postarać się o to, aby uwierzytelnić swoje zarobki i lata pracy.

Od 2004 r., organami uprawnionymi do tego są specjalne przechowalnie lub archiwa wpisane do rejestrów prowadzonych przez marszałków województw. - Tylko stamtąd można pobierać uwierzytelnione kopie dokumentów, które dotyczą historii zatrudnienia – dodał rzecznik ZUS.

Dla osoby, która ma problem z udokumentowaniem swojej drogi zawodowej, istnieje jeszcze inna droga. – Można powołać świadka, który poświadczy, że pracownik był zatrudniony na danym stanowisku i przepracował określoną ilość lat. Swoje zeznania składa on pod rygorem odpowiedzialności prawnej – powiedział Wojciech Andrusiewicz. - Przyjmujemy wówczas poświadczony okres pracy i minimalne wynagrodzenie za ten okres. Jeżeli pracownik czuje się mimo to pokrzywdzony zaniżonym wynagrodzeniem, może jeszcze iść do sądu – zaznaczył ekspert.

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/kawa

Jakim Prawem - więcej audycji

____________________ 

Data emisji: 6.11.17

Godzina emisji: 11.45