Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 15.11.2017

Dwa lata rządu z perspektywy wicepremiera Morawieckiego. Komentarz ekspertów

Na koniec 2017 roku poziom inwestycji powinien osiągnąć 18 procent w stosunku do PKB, a ich wartość ma wynieść 355-360 mld zł – ocenił wicepremier Mateusz Morawiecki, podsumowując dwa lata kadencji rządu PiS. W Rządach Pieniądza komentarz ekonomistów – Andrzeja Sadowskiego, Macieja Bitnera i Piotra Soroczyńskiego.
Posłuchaj
  • 15.11.17 Dwa lata rządu z perspektywy wicepremiera Morawieckiego. Komentarz ekspertów
  • 15.11.17 Fragment konferencji wicepremiera Morawieckiego

– Rozwijaliśmy się w oparciu o model kredytowo-konsumpcyjny. Sprzedawaliśmy majątek, zaciągaliśmy kredyty. To widać po tym, jak przez 8 lat rządów poprzedników urósł dług państwa. Teraz przestawiamy gospodarkę na tory innowacyjności, rozwoju i eksportu – mówił wicepremier Morawiecki.

Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 natomiast Andrzej Sadowski, siłą naszej gospodarki wcale nie musi być eksport. – Nasz rozwój nie polega na eksporcie, a na pracy i przedsiębiorczości. To jest nasza siła na tle innych państw UE. Polacy są najbardziej przedsiębiorczym narodem według badań Komisji Europejskiej – wskazywał ekspert z Centrum im. Adama Smitha i członek Narodowej Rady Rozwoju.

Maciej Bitner z kolei odniósł się do kwestii inwestycji. – Filarem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju był m.in. wzrost inwestycji do 25 proc. PKB. Tego na razie nie widać – komentował przedstawiciel WiseEuropa.

Wicepremier Morawiecki podsumowując dwa lata rządów PiS, wskazał również na zależności pomiędzy różnymi działaniami Rady Ministrów. – To, co zrobiliśmy w polityce społecznej, wprowadzenie programu 500 Plus, to naprawienie błędów III RP. To oczywiście kosztuje, stąd kładziemy taki nacisk na rozwój gospodarczy i poprawę ściągalności podatków – wskazywał szef ministerstw rozwoju i finansów.

W ocenie Piotra Soroczyńskiego, podejście rządu do kwestii uszczelniania systemu podatkowego jest słuszne. – Filozofia, którą zaproponował rząd - najpierw umocnić to, czym dysponuje państwo, a potem myśleć, czy stać nas na jakieś „poluzowanie” - jest rozsądna – mówił ekonomista, zauważając przy tym, że „należy zapytać, na ile wzrost ściągalności VAT-u wynika z przyczyn naturalnych, takich jak większe PKB”.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/zz

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 15.11.17

Godzina emisji: 9.06