Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 25.06.2014

Rząd uzyskał wotum zaufania

Dymisji rządu nie będzie. Sejm udzielił rządowi wotum zaufania, o które zabiegał premier Donald Tusk. Za przyjęciem wniosku głosowało 237 posłów.
Premier Donald Tusk i wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas głosowania nad przyjęciem przez Sejm informacji premiera dotyczącej sprawy podsłuchiwania polityków.Premier Donald Tusk i wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas głosowania nad przyjęciem przez Sejm informacji premiera dotyczącej sprawy podsłuchiwania polityków.PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • 25.06.14 dr Kazimierz Wóycicki: „Na tych taśmach nie ma nic, co by istotnie podważało istotę państwa”

Posłowe Platformy Obywatelskiej przyjęli pomyślnie zakończone głosowanie gromkimi brawami. Za wnioskiem zagłosowało 237 posłów, choć do wyrażenia wotum zaufania wystarczyłoby 224 głosy. Przeciw było 203 posłów, a nikt nie wstrzymał się od głosu.

– Bez wątpienia gra będzie toczyła się dalej, ponieważ polityczne konsekwencje nastąpią. Widać wyraźnie, że premier ma większą swobodę działania, w stosunku do tego, co się działo przed głosowaniem. Wydaje mi się, że z tym większą odwagą może dążyć do wyciągnięcia konsekwencji natury politycznej – powiedział w PR24 Andrzej Jonas.

To nie koniec afery taśmowej

Podczas debaty sejmowej przemówienie premiera na temat nagrań opublikowanych przez „Wprost” spotkało się z bardzo krytycznymi komentarzami ze strony wszystkich partii opozycyjnych. Dzisiejsze głosowanie z pewnością nie zakończy tej sprawy – prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział już złożenie wniosku o wotum nieufności dla rządu.

– Muszę powiedzieć, że przebieg tej debaty sejmowej i sposób, w jaki opozycja od samego początku to rozgrywa, to dowody słabości tej opozycji. A także powód, żeby się zastanowić nad stanem mediów, które po raz kolejny wpadają w histerię i zajmują się sensacjami – podkreślał dr Kazimierz Wóycicki, politolog.

Anna Mikołajewska