Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 17.06.2018

Czy wizyta Fransa Timmermansa okaże się przełomowa?

– Postawą wobec Polski Frans Timmermans chce zbudować swój image i wyrazistość przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego – ocenił prof. Tomasz Grzegorz Grosse. Już jutro do Warszawy przybędzie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Spotka się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim. Politycy będą rozmawiali na temat praworządności w Polsce. Czy rozmowy te pomogą zażegnać kryzys w relacjach obydwu stron?
Frans Timmermans, podczas swojej wizyty w Warszawie, będzie rozmawiał m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim. Czy to spotkanie złagodzi stosunek wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej do Polski?Frans Timmermans, podczas swojej wizyty w Warszawie, będzie rozmawiał m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim. Czy to spotkanie złagodzi stosunek wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej do Polski?PAP/Leszek Szymański
Posłuchaj
  • 17.06.18 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: „Sprawa praworządności w Polsce jest dla Timmermansa szansą na zbudowanie swojej wyrazistości (…)”.

Trudno przewidzieć, w jaki sposób zakończą się poniedziałkowe rozmowy. Prof. Tomasz Grzegorz Grosse uważa, że Frans Timmermans będzie oczekiwał kolejnych ustępstw ze strony polskiego rządu. Dodał, że może również postraszyć możliwością wniesienia skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.  

– Widać, że Timmermans jest nadal mocno zaangażowany w kwestię praworządności w Polsce. Jego nieprzejednane stanowisko jest odmienne od postawy przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera. Jednak zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego i różne strony mają różne interesy. Ta właśnie może być powodem rozbieżności obu polityków – zauważył gość Polskiego Radia 24.

Budowanie własnego wizerunku oraz wyrazistości. Zdaniem prof. Tomasza Grzegorza Grosse sprawa praworządności w Polsce jest dla Fransa Timmermansa szansą na stworzenie politycznego image’u.

– Jest on zainteresowany tym, by otrzymać jakieś stanowisko w strukturach europejskich. W zasadzie nie ma szans na powrót do polityki krajowej, gdyż jego partia przegrała wybory w Holandii – dodał politolog.

Zdaniem prof. Tomasza Grzegorza Grosse, w negocjacjach z Komisją Europejską, polski rząd będzie starał się udowodnić, że reforma polskiego sądownictwa nie narusza ani konstytucji, ani praworządności z punktu widzenia Unii Europejskiej. – Zapisy związane z tą reformą są praktykowane przez inne unijne państwa i dotąd nie wzbudzały one wątpliwości ze strony Komisji – podkreślił.

Polskie Radio 24/db

----------------------

Data emisji: 17.06.18

Godzina emisji: 16:06