Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 23.02.2016

Rośnie popularność narciarstwa dowolnego

W Magazynie Sportowym w Polskim Radiu 24 Szczepan Karpiel-Bułecka i Jacek Będkowski wyjaśniali, czym jest narciarstwo dowolne oraz dlaczego dyscyplina jest coraz chętniej uprawiana.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/kmichiels
Posłuchaj
  • 23.02.16 Jacek Będkowski: „Narciarstwo dowolne jest obecne w Polsce od około 15 lat (…)”.

Na narciarstwo dowolne składają się różne konkurencje, m.in. jazda po muldach, skoki akrobatyczne i skicross. Oprócz szybkości przejazdu (tylko muldy) oceniane są także elementy akrobatyczne wykonywane podczas przejazdu, np. obroty. Narty używane w tej dyscyplinie są krótsze od nart zjazdowych i pozwalają one na wykonywanie skomplikowanych ewolucji w powietrzu.

– Narciarstwo dowolne, inaczej zwane freestyle’owym, to kolejna odmiana narciarstwa. Jeździmy zarówno przodem, jak i tyłem i wykonujemy pewne ewolucje w powietrzu. Jeździmy również po rurach i poręczach. Jest mnóstwo odmian tej dyscypliny – powiedział w Polskim Radiu 24 Szczepan Karpiel-Bułecka, zawodnik w slop-style.

Jeden z organizatorów mistrzostw Polski w narciarstwie dowolnym Jacek Będkowski przybliżył historię dyscypliny w Polsce. Narciarstwo dowolne zadebiutowało na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Albertville w 1992 roku.

– Narciarstwo dowolne jest obecne w Polsce od około 15 lat. Wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze osoby, które skakały i ściągały odpowiedni sprzęt oraz budowały odpowiednie skocznie. Historia narciarstwa dowolnego w Polsce wiąże się także z imprezą Polish Freeskiing Open – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24. 

W całym programie także rozmowa z sędzią narciarstwa dowolnego Piotrem Gnalickim o narciarskim freeride.   

Gospodarzem audycji była Sylwia Urban.

Polskie Radio 24/gm/pj

tagi: