Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 09.05.2014

Eksperci w Katowicach: e-handel powinien być dźwignią gospodarki

Dynamicznie rosnący handel internetowy powinien wkrótce stać się dźwignią rozwojową polskiej gospodarki i poprawić jej konkurencyjność - mówili w piątek uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Rafał TrzaskowskiRafał Trzaskowskirafaltrzaskowski.pl

Zakupy internetowe robi dziś 30 proc. Polaków, średnia unijna to 45 proc. W 2012 r. wartość światowego handlu elektronicznego przekroczyła bilion dolarów. Według ekspertów uczestniczących w piątkowym panelu pt. "E-commerce w gospodarce", handel elektroniczny, który w Polsce ma dzisiaj ok. 4 proc. udziału w handlu ogółem, wkrótce urośnie do ponad 10 proc.
Minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski ocenił, że najważniejsze, by stworzyć przyjazne środowisko dla rozwoju gospodarki internetowej. Po pierwsze należy usuwać bariery prawne, infrastrukturalne i mentalnościowe; po drugie musi wzrosnąć zaufanie użytkowników internetu. 10 lat temu zakupy przez internet robiło tylko 5 proc. Polaków, dziś to już 30 proc. W tym samym czasie potroiła się liczba Polaków, którzy mają dostęp do internetu w domu.

E-commerce stanowi 6 proc. PKB
- Szacuje się, że e-commerce jest motorem gospodarki internetowej w Polsce, osiągając poziom 93 mld zł, czyli 6 proc. PKB. Takie państwa czy Włochy są za nami" - wskazał Trzaskowski. Kluczem do wzrostu e-handlu - jak mówił minister - są umiejętności przedsiębiorców i zaufanie klientów. - Naszą rolą jest przede wszystkim usuwanie barier na poziomie krajowym, związanych z infrastrukturą i umiejętnościami, ale również regulacjami prawnymi - wskazał. W ramach UE negocjowane jest rozporządzenie o ochronie danych osobowych, w którym ma zostać wyważona prywatność i swoboda rozwoju biznesu.
Dostosowanie podatku VAT
Kolejną kwestią jest dostosowanie podatku VAT do wymogów gospodarki elektronicznej. - Niektóre państwa wyłamują się z dyrektywy dotyczącej VAT-u. My bardzo mocno walczymy, żeby ją zmienić, jeśli chodzi np. o VAT na e-książki - wskazał minister. Wśród przepisów, które już udało się zmienić, Trzaskowski wymienił regulacje dotyczące szybszego i tańszego rozstrzygania sporów przy sprzedaży przez internet. W czerwcu wchodzi w życie dyrektywa dotycząca praw konsumentów, która wprowadzi jeden system reklamacji w całej UE. Planowane są ułatwienia w płatnościach mobilnych i w dostawie przesyłek. Zmiany mają być konsultowane z przedsiębiorcami.
Wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan powiedział, że dynamika wzrostu e-handlu utrzymuje się na poziomie 2 proc. rocznie. Udział handlu elektronicznego w handlu ogółem wynosi 4-4,2 proc. Według szacunków resortu gospodarki w 2018 wyniesie już ok. 9 proc. Małe firmy wypierane przez hipermarkety, dziś dominują dyskonty, rok 2020 na pewno będzie należał już do internetu - ocenił Bogdan.

PAP, awi