Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 09.05.2014

EEC 2014: inwestorzy stawiają na grunty w Warszawie i Pradze

Warszawa i Praga to najciekawsze rynki dla inwestorów i deweloperów nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowej - podsumowuje Tony Pinnell z Colliers International, moderator sesji Inwestycje w nieruchomości komercyjne odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
EEC 2014: inwestorzy stawiają na grunty w Warszawie i Pradze( www.daniel-libeskind.com)

Lokalizacje te - dzięki stabilnej sytuacji polityczno-gospodarczej - zapewniają przedsiębiorcom bezpieczeństwo biznesowe i zysk na satysfakcjonującym poziomie.

Za atrakcyjne lokalizacje w tej części Europy branża uznaje też Bratysławę, Budapeszt czy Belgrad - tu ryzyko jest większe, ale jest także szansa na uzyskanie lepszego "yieldu".

Stabilna gospodarka – to więcej biurowców

- Stolice Polski oraz Czech, i w pewnym stopniu Słowacji, są rynkami, na których inwestorzy korzystają ze stabilnego rozwoju gospodarczego. To przekłada się m.in. na zwiększony popyt na powierzchnie biurowe - mówi Edgar Rosenmayr z Kulczyk Silverstein Properties. Przewiduje, że w najbliższym czasie szczególnie Praga stanie się miejscem wzmożonej aktywności inwestycyjnej.

Chińczycy stawiają na Belgrad

Peter Lorincze z TriGranit Development podkreśla, że na nieruchomościowej mapie regionu CEE jest jeszcze jeden "czarny koń" - Belgrad. - Tę lokalizację upodobali sobie inwestorzy np. z Chin - mówi. Dodaje, że na rodzimym dla TriGranitu rynku obserwują duże zainteresowanie wielu graczy, także z Polski, którzy planują znaczące inwestycje.

Najwięksi deweloperzy nie boją się też Budapesztu

Zarówno Belgrad i Budapeszt pozytywnie ocenia także Arkadiusz Rudzki ze Skanska Property Poland. - Widzimy ożywienie na rynku węgierskim, głównie w Budapeszcie. Ostanie lata były jednak trudne dla tej branży, głównie ze względu na spadek popytu na powierzchnie biurowe - zwraca uwagę.

Skanska dostrzega też potencjał Rumunii. - Widzimy zainteresowanie ze strony najemców, ale wybierają oni tylko budynki biurowe wysokiej jakości - zaznacza Rudzki.

Leszek Sikora, przedstawiciel ECE, mówi, że spółka w ostatnim roku zmieniła nieco strategię i zamiast koncentrować się na projektach deweloperskich w Polsce, skupia się na zarządzaniu i przejmowaniu istniejących centrów handlowych. - Najważniejszą dla firmy lokalizacją jest Warszawa, ale transakcje przejęcia Poznań City Center i Silesia City Center pokazują, jak duży potencjał firma widzi w rynkach regionalnych - mówi Sikora. Dodaje, że koncentracja kapitału w Warszawie jest bezprecedensowa w porównaniu do innych krajów europejskich, jak np. w Niemczech, gdzie jest kilka równie silnych ośrodków gospodarczych.

Hotele najlepiej budować w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Pradze

Z punktu widzenia branży hotelarskiej, w regionie CEE liczą się tylko trzy miasta - Warszawa, Kraków oraz Praga. - Coraz więcej funduszy inwestycyjnych interesuje się działającymi hotelami w tych lokalizacjach. Pod uwagę coraz częściej brany jest także Gdańsk. Decydują o tym poprawiające się wskaźniki obłożenia pokoi czy średniej ceny za nocleg - zaznacza Adam Konieczny z firmy Christie&Co.

/