Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 01.04.2015

Czy przemysł powinien wrócić do Europy?

Reindustrializacja, czyli odbudowa przemysłu w Europie - to jak przekonują w ostatnim czasie politycy i ekonomiści, jedno z najważniejszych wyzwań z którymi musi się zmierzyć Stary Kontynent.
Temat roli odbudowy przemysłu dla europejskiej gospodarki będzie poruszany na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach już za 18 dni - start Kongresu 20 kwietniaTemat roli odbudowy przemysłu dla europejskiej gospodarki będzie poruszany na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach już za 18 dni - start Kongresu 20 kwietniaPixabay
Posłuchaj
  • Powrót przemysłu do Europy, będzie jednym z kluczowych tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, rozpoczynającego się 20 kwietnia. Jaki to powinien być przemysł, mówi w radiowej Jedynce Andrzej Bobiński, Starszy Analityk ds. Gospodarczych, centrum analitycznego Polityka INSIGHT. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR/
Czytaj także

Temat roli odbudowy przemysłu dla europejskiej gospodarki będzie poruszany na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach już za 18 dni - start Kongresu 20 kwietnia.

Odbudowa przemysłu jest ważna - bo to praca maszyn może zapewnić nam dobrobyt i sukces gospodarczy, ale to musi być przemysł mniej energochłonny - tłumaczy.

Nie będzie to łatwe , biorąc pod uwagę politykę klimatyczną Unii, która preferuje pozyskiwanie zdrowszej, ale przez to droższej energii – mówi ekspert.

Jak jednak dodaje, jest na to sposób – innowacyjność, która sprawi, że mniej będziemy zużywać energii, taniej ją pozyskiwać, przy jednoczesnej opłacalności produkcji.

A szanse rozwojowe ma wiele sektorów europejskiej  gospodarki. Jak wylicza ekspert, jednym z nich jest przemysł farmaceutyczny, elektroniczny, przemysł wytwarzający pojazdy niesamochodowe. Tłumaczy, że chodzi o przemysł który nie wymaga zużycia wielkiej energii.

Podkreśla jednocześnie, że musimy mówić o zrównoważonym rozwoju przemysłu, nie zapominając również o rozwoju usług, które pod koniec XX wieku zdominowały gospodarki wielu europejskich krajów.
Justyna Golonko, jk

/