Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Grażyna Raszkowska 20.04.2015

Jednolity rynek kapitałowy w UE to wyzwanie dla GPW

Utworzenie jednolitego rynku kapitałowego w Unii Europejskiej, to również wyzwanie dla polskich inwestorów i instytucji, a przede wszystkim dla naszej giełdy. Czy sobie z tym poradzi?
Jednolity rynek kapitałowy w UE to wyzwanie dla GPWPixabay.com
Posłuchaj
  • W UE 70 proc. środków na rozwój czy na działalność firm pochodzi z banków, a tylko 30 proc. z rynku kapitałowego, w USA proporcja jest odwrotna – mówi Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich, który był gościem PR 24./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza/
Czytaj także

Niedawno opublikowana została "Zielona księga" poświęcona kreowaniu wspólnego rynku kapitałowego w całej UE, a do połowy maja będą trwały konsultacje w tej sprawie. 
– Swobodny przepływ kapitału pomiędzy krajami członkowskimi to jeden z fundamentów UE. Idea ta ma posłużyć zwiększeniu zdolności gospodarki europejskiej. Na pewno napotka szereg ograniczeń wynikających z różnych systemów prawnych, regulacyjnych, podatkowych, są nawet różnice w definicji papierów wartościowych – mówi Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.
Najważniejszy jest wzrost gospodarczy
Niemniej, jednak pomimo tych  przeszkód wynikających z otoczenia prawnego – sama idea jest ważna – dodaje gość PR 24.
Priorytetem Komisji Europejskiej jest pobudzenie wzrostu gospodarczego i zwiększenia miejsc pracy przez zdobywanie przez firmy kapitału na rynku kapitałowym, a nie tylko poprzez kredyty w bankach.
– Rynek kapitałowy odgrywa wielką rolę w zwiększaniu produktywności przedsiębiorstw i ich konkurencyjności – dopowiada Waldemar Markiewicz.
Priorytetem jest także zwiększenie konkurencyjności krajów UE, jako miejsca inwestycji dla międzynarodowych inwestorów. Punktem odniesienia są Stany Zjednoczone.
Z dokumentu, jakim jest zielona księga dotycząca jednolitego rynku kapitałowego Unii Europejskiej wynika, że europejskie przedsiębiorstwa są w znacznie większym stopniu uzależnione od finansowania bankowego niż ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych.
– W UE 70 proc. środków na rozwój czy na działalność firm pochodzi z banków, a tylko 30 proc. z rynku kapitałowego, natomiast w Stanach Zjednoczonych proporcja jest odwrotna podaje Waldemar Markiewicz.  
Stany Zjednoczone są bardziej jednolitym rynkiem, ze zdecydowanie mniejszymi problemami prawnymi i regulacyjnymi.
–  Ta sytuacja ma nas mobilizować do wysiłku – uważa gość PR 24.
I dodaje, ze w krajach anglosaskich kultura inwestycyjna jest większa i występuje tam większa skłonność gospodarstw domowych do przeznaczania środków na inwestycje.
Różna rola banków i rynku kapitałowego
Brakuje świadomości, że banki i rynek kapitałowy odgrywają różną rolę w finansowaniu przedsiębiorstw.
– Banki z reguły finansują przemysły tradycyjne, takie, które mają duże aktywa trwałe, na których banki się mogą zabezpieczyć. Natomiast, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa na wczesnym etapie rozwoju, takie które dużo inwestują w badania i rozwój, innowacyjne, to w tym wypadku zdecydowanie większą rolę odgrywają rynki kapitałowe – mówi prezes Izby Domów Maklerskich.
Zwiększenie roli rynków kapitałowych w finansowaniu gospodarki oznacza wspomaganie przedsiębiorstw w unowocześnieniu ich produkcji i w zwiększeniu produktywności.
–  Bez rynku kapitałowego Dolina Krzemowa by się nie rozwijała.  Dlatego tak ważne jest zmienianie kultury inwestycyjnej w Europie, tworzenie zachęt dla inwestorów, maksymalne wyeliminowanie barier regulacyjnych – dopowiada Waldemar Markiewicz. – Według OECD, wzrost produktywności, to główne źródło dalszego wzrostu gospodarczego na świecie do 2060 roku.
A głównym źródłem produktywności jest innowacyjność.
A jak będzie w Polsce?
Co z tego wynika dla Polski i jaką rolę powinna odegrać warszawska GPW?
Europejska unia rynków kapitałowych powinna być również postrzegana jako sposób wspomagania rozwoju rynków na szczeblu krajowym.
– Izba Domów Maklerskich wielokrotnie występowała do ministra finansów o wypracowanie strategii rozwoju rynku kapitałowego w Polsce, czyli o opracowanie "Zielonej Księgi" dla Polski  – podaje prezes Izby.
W jego opinii plany integracji europejskiego rynku kapitałowego nie negują potrzeby wspierania  krajowego rynku przez polskie władze i instytucje.
Czy warszawska giełda nie zostanie zmarginalizowana?
- Giełda jest częścią systemu, zapewnia płynność, koncentrację obrotu, problem jest natomiast z nowymi emitentami wskazuje Waldemar Markiewicz.  
Po reformie OFE dopływ kapitału zmalał. – Trzeba aktywnie podjąć działania, by tę dziurę zasypać, stworzyć zachęty do oszczedzania w III filarze – mówi Waldemar Markiewicz.
Sylwia Zadrożna, gra