Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Aneta Hołówek 08.11.2010

Nowojorski maraton a Polska

Maraton na ulicach Nowego Jorku rozgrywany jest od 1970 roku. Wtedy na starcie w Central Parku stanęło 127 osób. Do mety dotarło zaledwie 55 biegaczy.
Bieg maratońskiBieg maratońskifot. Wikipedia

W tegorocznym biegu na starcie stanęło ponad 43 tys. zawodników. I jak czytamy w „Przeglądzie Sportowym” nikt nie zwracał uwagi na wietrzną pogodę, ważny był start , bo w nowojorskim maratonie bohaterami nie są zwycięzcy, ale ci, którzy dobiegną do mety. Kibicowało im ponad 2,5 mln widzów, którzy czekali na ostatniego zawodnika na trasie.

Polacy w Nowym Jorku

W latach 80. w nowojorskim maratonie błyszczeli Polacy. Ryszard Marczak i Antoni Niemczak. Niemczak w 1986 roku zajął nawet 2 miejsce, ale został zdyskwalifikowany za stosowanie niedozwolonych środków dopingujących.

Jedyne polskie zwycięstwo w tej imprezie to triumf Wandy Panfil. Polka zwyciężyła 20 lat temu. Ranga tego zwycięstwa była tak wielka, że czytelnicy „Przeglądu Sportowego” wybrali Panfil najlepszym sportowcem roku w Polsce.

- Po wygraniu maratonu byłam zapraszana na kolejne jego edycje jako gość honorowy – wspomina Wanda Panfil.

Bardzo blisko podium byli też Ryszard Marczak (czwarte miejsce w 1982 i piąte w 1981), Kamila Gradus (czwarta w 1992), Arkadiusz Skrzypiński (2008) i Bogdan Król (2002, 2003) wygrywali w rywalizacji na wózkach.

ah, Przegląd Sportowy