Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 29.08.2008

Dwa wizerunki Marszałka

Piłsudski nie był jasnowidzem, natomiast bardzo skrupulatnie zbierał informacje na temat sytuacji międzynarodowej i militarnej Polski.

Janusz Cisek przedstawia w swojej książce "Józef Piłsudski" różne opinie i poglądy na temat życia Piłsudskiego. Publikację ubogacają zdjęcia marszałka, Legionistów, a także plakaty i rysunki niepodległościowe.

Zdaniem profesora Tomasz Gąsowskiego książka Janusza Ciska „Józef Piłsudski„ „jest próbą opowieści, w której splatają się dwa wizerunki marszałka. Chodzi tu o pokazanie Piłsudskiego jako żołnierza, polityka i męża stanu, ale także jako człowieka – w życiu prywatnym, rodzinnym i domowym - w niewielkim gronie przyjaciół i towarzyszy, zmieniającym się z biegiem czasu. (...) Nie Piłsudski pomnikowy, jakim go widzimy, nie ten spoczywający na Wawelu, ale człowiek żywy, serdeczny, z dużym wdziękiem i poczuciem humoru.” Na pytanie, co nowego wnosi ta publikacja w naszą wiedzę o marszałku, prof. Gąsowski odpowiada: „Widzimy w niej Piłsudskiego jako człowieka, który nie wie wszystkiego, nie jest jasnowidzem, nie przewiduje na wiele lat przyszłości, natomiast bardzo skrupulatnie zbiera informacje na temat sytuacji międzynarodowej i militarnej Polski, analizuje je i podejmuje decyzje, czując się w pełni odpowiedzialny za losy kraju i jego mieszkańców.”

Książka została nominowana do nagrody im. Oskara Haleckiego „Książka Historyczna Roku”.

Rozmowa z prof. Tomaszem Gąsowskim o książce Janusza Ciska „Józef Piłsudski” – („Poranek Dwójki” 26. sierpnia 2008, rozmawia Hanna Maria Giza)

(ab)