Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 15.12.2013

Nie żyje aktor Peter O'Toole znany z filmu "Lawrence z Arabii"

Irlandczyk Peter O'Toole ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról filmowych i teatralnych. Zajmował się także reżyserią i produkcją filmową.
Peter OToolePeter O'ToolePAP/EPA/DANIEL DEME

Peter O'Toole zmarł w sobotę w szpitalu w Londynie. Miał 81 lat.
Przyszedł na świat w rodzinie rzymskokatolickiej irlandzkiego bukmachera Patricka Josepha O’Toole i urodzonej w szkockiej arystokratycznej protestanckiej rodzinie pielęgniarki Constance Jane. Gdy miał roczek, rodzina przeniosła się do północnej Anglii. Dorastał w Leeds.
Zadebiutował w wieku 17 lat na deskach brytyjskiego teatru Leeds Civic Theatre. W latach 1952-1954 uczęszczał do Królewskiej Akademii Sztuk Dramatycznych w Bloomsbury, kontynuował naukę w Abbey Theatre’s Drama School w Dublinie.

Występował jako szekspirowski Hamlet oraz m.in. w spektaklu Johna Osborne "Spójrz z gniewem za siebie" w Bristol Old Vic w Bristolu, londyńskim Royal Court Theatre i Royal Shakespeare Company w Stratford-on-Avon, gdzie zagrał szekspirowskie kreacje Tersytesa w "Troilus i Kresyda", Petruchia w "Poskromienie złośnicy" i Shylocka w "Kupcu weneckim".
Na "małym ekranie" zadebiutował gościnną rolą w  jednym z odcinków przygodowego serialu familijnego "Szkarłatny kurzyślad" (1956). W kinie po raz pierwszy można go było zobaczyć w 1960 roku. Wystąpił wówczas w trzech produkcjach: adaptacji książki Roberta Louisa Stevensona "Porwany za młodu", filmie "Dzień, w którym obrabowano Bank Anglii" oraz w przygodowym dramacie kryminalnym "Niewinne dzikusy".
Odniósł sukces tytułową kreacją brytyjskiego archeologa, podróżnika, wojskowego i agenta wywiadu Thomasa E. Lawrence’a w dramacie przygodowym Davida Leana "Lawrence z Arabii" (1962).

Za rolę w filmie "Lawrence z Arabii" O'Toole otrzymał nagrodę BAFTA - przyznawaną przez Brytyjską Akademię Filmową. Został wyróżniony czterama Złotymi Globami (nagroda przyznawana przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej) za filmy: "Lawrence z Arabii", "Becket (1964), "Lew w zimie" (1968), "Do widzenia, panie Chips" (1969). Był ośmiokrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej - Oscara. 10 lat temu otrzymał honorową statuetkę za całokształt artystyczny. .
W 1999 roku zadebiutował jako reżyser i producent komediodramatu "Jeffrey Bernard jest niedysponowany". W ubiegłym roku ogłosił przejście na aktorską emeryturę.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, Wikipedia, kk

''