Logo Polskiego Radia
Trójka
Izabela Woroniecka-Cieślak 13.11.2014

"Dług" - film o zwyrodnieniu polskiego kapitalizmu

"Dług" to inspirowany prawdziwymi wydarzeniami dramat psychologiczny o biznesmenach, którzy stają się ofiarami bezwzględnego szantażysty żądającego spłaty nieistniejącego długu.
Dług - dramat psychologiczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami"Dług" - dramat psychologiczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniamimateriały promocyjne

Krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz zauważa, że "Dług" w bardzo negatywnym świetle pokazuje jedno ze stadiów rozwoju polskiego kapitalizmu po 1989 roku. - Krauze korzysta tutaj z kryminału, z filmu sensacyjnego, ale tak naprawdę pokazuje też zwyrodnienie polskiego kapitalizmu, zwyrodnienie polskiej rzeczywistości państwowej, w której jednostka jest bez szans - mówi.

Hrapkowicz zauważa, że "Dług" jest ważnym filmem także z tego powodu, że odkrył dla kina Andrzeja Chyrę. - On jest tam demonem, ale demonem z miłą twarzą. Na tym polega strach, który budzi ten bohater. Potrafi być miły, uprzejmy, a za chwilę przyłożyć nóż do gardła - stwierdza krytyk.

"Dług" to jeden z filmów Trójkowego plebiscytu "Kino Wolność", w którym słuchacze Programu 3 Polskiego Radia oraz internauci wybierają najważniejsze - ich zdaniem - polskie filmy nakręcone w latach 1989-2014, czyli od czasu pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Głosować można do 13 grudnia 2014 roku, a zwycięską trójkę poznamy dzień później.

Kino Wolność - weź udział w plebiscycie >>>

***

Tytuł audycji: Kino Wolność
Prowadził: Ryszard Jaźwiński
Gość: Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy)
Data emisji: 13.11.2014
Godzina emisji: 9.20

(iwo, ei)