Logo Polskiego Radia
Trójka
Emilia Iwanicka 10.12.2014

Darmowe filmy w internecie także dla niewidomych i niesłyszących

Dzięki audiodeskrypcji i specjalnym napisom na portalu Adapter osoby niepełnosprawne mogą oglądać filmy. Za darmo, legalnie, bez wychodzenia z domu.
Dzięki portalowi Adapter świat kina staje się bardziej dostępny osobom niewidomym i niesłyszącymDzięki portalowi Adapter świat kina staje się bardziej dostępny osobom niewidomym i niesłyszącym Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Darmowe filmy w internecie także dla niewidomych i niesłyszących (Na wyciągnięcie ręki/ Trójka)
Czytaj także

Adapter wymyślili i stworzyli pracownicy wrocławskiej Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA. Prezes fundacji Mariusz Trzeciakiewicz mówi, że prace nad portalem trwały dwa lata. - Spotykaliśmy się z ludźmi, którzy mają problem ze wzrokiem i oni bardzo mocno sygnalizowali nam, że dobra kultury dostępne ogólnie dla nich nie są dostępne - przyznaje gość Trójki.

Osoby niepełnosprawne często nie mają pieniędzy na bilety, brak im asystenta, który pomoże dojechać do kina. A nawet jeśli już zasiądą w fotelu, to film nie ma audiodeskrypcji.

Niewidomi poznają fabułę filmu dzięki lektorowi, który opisuje co dzieje się na ekranie. Natomiast dla osób niesłyszących specyficznie przygotowywane są napisy, z wykorzystaniem m.in. techniki kolorowania bohaterów. Więcej informacji i darmowe filmy znaleźć można na stronie adapter.org.pl

***

Tytuł audycji: Na wyciągnięcie ręki
Autor: Elżbieta Korczyńska
Data emisji: 8.12.2014

Goście: Mariusz Trzeciakiewicz (Fundacja KATARYNKA), Justyna Mańkowska (Fundacja KATARYNKA), Robert Więckowski (Fundacja Kultury bez Barier)

Godzina emisji: 18.40

(ei/mk)