Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 09.05.2008

Jubileusz Janowskiej

Obchodząca w tym roku rocznicę 85 urodzin i 60 - lecia pracy artystycznej Alina Janowska zapisała się złotymi literami w historii kina.

Alina Janowska walczyła podczas okupacji w Powstaniu Warszawskim, by po wojnie debiutowała na scenie łódzkiego Teatru Syrena. Największą sławę przyniosły jej jednak role w filmach: „Skarb”, „Wojna domowa” i „Rozmowy kontrolowane”. W 1943 roku Janowska ukończyła szkolę tańca Janiny Mieczyńskiej. Od samego początku miała szczęście współpracować z utalentowanymi i sławnymi ludźmi. Jej występy podczas okupacji zapowiadał Jerzy Waldorff, a do tańca akompaniował artystce Witold Lutosławski. Aktorskie uzdolnienia Janowskiej odkrył po wojnie asystent reżysera Leonarda Buczkowskiego. W ten sposób zagrała w „Zakazanych piosenkach”, a następnie w obrazach: „Ostatni etap", "Skarb", "Ślepy tor", "Spóźnieni przechodnie" i innych. Na planie filmowym zetknęła się z wspaniałymi aktorami: Danutą Szaflarską, Ludwikiem Sempolińskm, Jerzym Duszyńskim i Adolfem Dymszą.

Wielką popularność zyskła Janowska za sprawą seriali telewizyjnych. W roku 1965 zagrała pamiętną rolę Ireny w "Wojnie domowej" Jerzego Gruzy. Niezapomniane pozostaną także jej wcielenia w serialach „Czterdziestolatek", "Stawka większa niż życie" i "Lalka". Ostatnio aktorka wzięła udział w telenoweli "Złotopolscy", grając rolę Eleonory Gabriel (od 1997 roku).

W tym roku Alina Janowska obchodzi 85 urodziny i 60-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji miała miesce uroczysta premiera filmu Izabeli Szylko „Niezawodny system”, w którym aktorka zagrała główną rolę. Obraz to opowieść o starszej pani o imieniu Maria. Próbuje ona naprawić błąd z przeszłości i odzyskać bezcenny naszyjnik, opracowując w tym celu system, mający zapewnić jej wygraną w kasynie. W filmie udział biorą także: Wojciech Siemion, Piotr Fronczewski, Władysław Kowalski, Łukasz Simlat i inni.

Gośćmi Faustyny Cieślak w audycji z cyklu „Sezon na Dwójkę” są: aktorka – Alina Janowska oraz krytyk filmowy i filmoznawca - Piotr Śmiałowski. (21,95 MB)(ab)