Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Magda Zaliwska 19.04.2011

Tego nie możesz ominąć na 8. Planete Doc Film Festival

Zdaniem dyrektora festiwalu Artura Liebharta mocną propozycją jest najnowszy film Wernera Herzoga "Jaskinia zapomnianych snów", który jest pierwszym artystycznym dokumentem w 3D.
Jaskinia zapomnianych snów Wernera Herzoga"Jaskinia zapomnianych snów" Wernera Herzoga fot.mat.promocyjne
Posłuchaj
  • O Planet Doc Doc Film Festival opowiada Artur Liebhart
Czytaj także

Miłośnicy dokumentów, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, czekają na ten festiwal cały rok. Na szczęście do startu kolejnej edycji Planete Doc Film Festival (wcześniej Planet Doc Review) pozostało już niewiele dni - początek 6 maja.

Dyrektor festiwalu Artur Liebhart, który był gościem "Trójkowo, filmowo" zapowiada, że w tym roku program jest wyjątkowo atrakcyjny. Jego zdaniem mocnym tytułem jest najnowszy film Wernera Herzoga "Jaskinia zapomnianych snów”, w którym niemiecki reżyser przenosi widzów w głąb jednej z grot w dolinie Rodanu - jaskini Chauveta. To tu, w 1994 roku, zespół francuskich speleologów (naukowców zajmujących się badaniem jaskiń) odkrył malowidła naskalne liczące ponad 30 tys. lat. Zarówno malowidła z epoki paleolitu, jak i pozostałości po mieszkańcach podziemnych pieczar, zachowały się w bardzo dobrym stanie dzięki głazowi, który zablokował wejście do jaskini 20 tys. lat temu.

Przyglądając się pracom archeologów, historyków sztuki i paleontologów reżyser próbuje dociec, jaki był świat człowieka prehistorycznego, z którego przejawem - setkami naskalnych malowideł przedstawiających trzynaście różnych gatunków zwierząt - obcuje w podziemnych grotach. Na nakręcenie zdjęć w miejscu zamkniętym dla szerszej publiczności Herzog musiał uzyskać zgodę rządu francuskiego.

– To pierwszy artystyczny dokument nakręcony w 3D. Sam reżyser był zaskoczony, że robi film w tej technice, ale uznał, że jest to idealny format do pokazania piękna, tajemnicy i wielowymiarowości miejsca – dodaje Artur Liebhart.

Zobacz zwiastun filmu

Szef Planete Doc Film Festival poleca także film "Armadillo – Wojna jest w nas" Janusa Metza, który opowiada o duńskiej bazie operacyjnej stacjonującej w południowym Afganistanie. To pierwszy w historii dokument wyróżniony Nagrodą Międzynarodowego Tygodnia Krytyki na MFF w Cannes, który w samej 5,5-milionowej Danii obejrzało przeszło 155 tysięcy widzów. Oficjalna premiera z udziałem reżysera odbędzie się podczas festiwalu, a na ekrany polskich kin film wejdzie 13 maja.

Zobacz zwiastun filmu

Ciekawie zapowiada się także film "Chodorkowski" Cyrila Tuschiego. To wstrząsający dokument o byłym szefie naftowego giganta Jukos, najbardziej strzeżonym więźniu politycznym Rosji, skazanym w zakończonym niedawno procesie na 14 lat łagru za rzekomą kradzież 218 milionów ton ropy z własnej firmy. Autorem ścieżki dźwiękowej jest jeden z najbardziej znanych współczesnych kompozytorów Arvo Pärt.

Artuhr Liebhart zapowiada, że na specjalne spotkanie poświęcone filmowi przyjedzie prawnik Chodorkowskiego.

Aby dowiedzieć się jakie filmy poleca jeszcze Artur Liebhart, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

Audycji "Trójkowo, filmowo" można słuchać w każdą niedzielę tuż po godz. 12.00.

Polskie filmy na Planete Doc Film Festival

Na festiwalu swoje światowe premiery będą miały długo oczekiwane filmy dwóch gwiazd polskiej sztuki dokumentalnej – "Tonia i jej dzieci" Marcela Łozińskiego i "Cudze listy" Macieja Drygasa.

Polski film dokumentalny będą reprezentować: "Odyseja złomowa" Pawła Ferdka, "Obcy gen" Grzegorza Kuczka, "Trans-akcja" Sławomira Grünberga, "Planeta Kirsan" Magdaleny Pięty, "Agnieszki tu nie ma" Pawła Jóźwiaka-Rodana, "Chopin2010.pl" Rafała Wróblewskiego, "O duszy i innych drobnostkach" Kornela Miglusa, "Dlaczego konkurs?" Christine Jezior. Zaprezentowane zostaną także filmy uczniów Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy: "Oj Boże, drogi Boże" Julii Popławskiej, "Marysina polana" Grzegorza Zaricznego, "Przyrzeczona" Lesława Dobruckiego i "Przesłuchanie" Adama Palenty.

Poza projekcjami filmów, goście będą mięli okazją wziąć udział w prelekcjach i debatach, związanych z tematyką prezentowanych utworów.

8.Planete Doc Film Festival odbędzie się w dniach 6-15 maja 2011 w Warszawie, a od 6 -8 maja w 20 innych polskich miastach.
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu.
(mz, mat.promocyjne)