Logo Polskiego Radia
IAR
Paulina Jakubowska 14.09.2011

Mija 20 lat od śmierci Mieczysława Czechowicza

Dzieciom opowiadał przygody Misia Uszatka, dorosłych bawił w Kabarecie Starszych Panów. Odszedł 14 września 1991 roku.
Mieczysław CzechowiczMieczysław Czechowiczfot. PAP/Witold Rozmysłowicz
Posłuchaj
  • Mirosław Czechowicz o pierwszej wizycie w teatrze - nagranie archiwalne.
  • "Tanie dranie" - piosenka Kabaretu Starszych Panów
Czytaj także

Mieczysław Czechowicz był cenionym aktorem filmowym, teatralnym i kabaretowym, któremu największą popularność przyniosły występy w programach dla dzieci, przede wszystkim postać niezapomnianego Misia Uszatka, bohatera kultowej Dobranocki.

Obsadzany najchętniej w rolach charakterystycznych - z uwagi na vis comika, widzom kojarzy się najbardziej z rolami w takich filmach jak: "Poszukiwany-poszukiwana" czy "Nie lubię poniedziałku" - oba w reżyserii Stanisława Barei, "Lekarstwo na miłość" Jana Batorego czy w "Janosiku" Jerzego Passendorfera. Szczyt jego zawodowej popularności przypadł na lata 60., kiedy to zagrał swoje najważniejsze filmowe i teatralne role w wymienionych produkcjach. W wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu wspominał, że został aktorem, bo w dzieciństwie zachwycił go spektakl "Zemsta" Aleksandra Fredry.

Obdarzony wielkim talentem estradowym Czechowicz porywał widownię występami i piosenkami w Kabarecie Starszych Panów. Największą furorę zrobiły śpiewane przez niego w duecie z Wiesławem Michnikowskim "Tanie dranie", jeden z przebojów rodzimej piosenki kabaretowej.



Mieczysław Czechowicz urodził się 28 września 1930 roku w Lublinie. Po latach statystowania w lubelskich teatrach ukończył PWST w Warszawie. Był uczniem Aleksandra Zelwerowicza i Aleksandra Bardiniego, których zawsze wymieniał jako swoich mistrzów. W kinie debiutował rolą epizodyczną w "Piątce z ulicy Barskiej" Aleksandra Forda. Jako aktora filmowego ukształtował go jednak i wylansował Stanisław Bareja, obsadzając w każdym ze swoich filmów. Poczynając od roli w "Mężu swojej żony" aż po kreację w wielkim przeboju "Poszukiwany, poszukiwana", reżyser z powodzeniem eksploatował jego talent komediowy. Równolegle do filmowej rozwijała sie kabaretowa działalność artysty - począwszy od Kabaretu Szpak aż po występy w kabarecie Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, w których obok mistrzowskich wykonań piosenek bawił do łez skeczami w duecie i solo.

(pj)