Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 02.01.2013

Piotr Głowacki: "80 milionów" to było wyzwanie

Odtwórca głównej roli w filmie przyznaje, że już po przeczytaniu scenariusza wiedział, że "80 milionów" to szansa na "zbudowanie" ciekawego bohatera.
Piotr Głowacki w filmie 80 milionów Waldemara KrzystkaPiotr Głowacki w filmie "80 milionów" Waldemara Krzystkamateriały promocyjne

Film w reżyserii Waldemara Krzystka to opowieść o walce z systemem komunistycznym. Akcja rozgrywa się w 1981roku we Wrocławiu dziesięć dni przed ogłoszeniem stanu wojennego. Wówczas to przewodniczący dolnośląskiej Solidarności, Władysław Frasyniuk, wraz z czterema kolegami wypłacił z banku 80 milionów ze związkowych pieniędzy, które potem posłużyły do budowy podziemia.

W opinii Piotra Głowackiego film jest bardzo uniwersalny. - Ludzie, którzy są ambitni, którzy chcą za wszelką cenę zdobyć pieniądze żyją w każdym czasie i w każdej szerokości geograficznej – stwierdza.

Za rolę w filmie "80 milionów" Piotr Głowacki został nominowany do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. – To super przyjemność. Sam ten fakt jest podnoszący na duchu, dający silę i wiarę, że to co robisz, ta uwaga, którą przykładasz do pracy przekładsię na uwagę innych, że ludzie z chęcią chcą ci powiedzieć, że fajnie coś robisz – wyznaje. To bardzo przyjemne – dodaje.
Szansę na zdobycie do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego mają także:
- Agnieszka Grochowska za role w filmach "Bez wstydu" i "W ciemności"
- Julia Kijowska za rolę w filmie "W ciemności"
- Marcin Kowalczyk za rolę w filmie "Jesteś Bogiem"
- Joanna Kulig za rolę w filmie "Sponsoring"

źr.nagrodacybulskiego.pl
źr.nagrodacybulskiego.pl

50-tego już laureata Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (przyznawanej przez rokrocznie powoływane Jury) poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 21 stycznia 2013 roku w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej w Warszawie.
Podczas gali zostanie również wręczona Nagroda im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki filmowej lat 2011/2012. Zostały do niej nominowane następujące pozycje:

- Tadeusz Lubelski, "Historia niebyła kina PRL"
- Sławomir Sikora, "Film i paradoksy wizualności. Praktykowanie antropologii"
- Paweł Sitkiewicz, "Polska szkoła animacji"