Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 24.02.2013

"Kon-Tiki" - prawdziwa historia warta dwóch Oscarów?

"Kon-Tiki", nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, opowiada historię niezwykłej wyprawy naukowej. Dokument kręcony podczas tej ekspedycji otrzymał Oscara w 1951 roku.
Kadr z filmu Kon-TikiKadr z filmu "Kon-Tiki"Fot.: mat. promocyjne

>>> Oscary 2013 - relacja na żywo u nas >>>

W 1947 roku świat zafascynował się młodym Norwegiem, Thorem Heyerdahlem. Chciał on udowodnić tezę, że Indianie południowoamerykańscy zdolni byli przepłynąć Ocean Spokojny i stali się przodkami ludów Polinezji. Zbudował w tym celu tratwę, ochrzcił ją Kon-Tiki na rzecz Boga Słońca i wraz z pięcioma towarzyszami wyruszył na Pacyfik. Po 101 dniach podróży i przepłynięciu 4300 mil morskich, 70 lat temu, 7 sierpnia 1947 dotarli do wysp Tuamotu. W ten sposób słynny norweski odkrywca i podróżnik dowiódł, że nie było przeszkód, aby starożytni Peruwiańczycy skolonizowali wyspy Polinezji. Podczas tej wyprawy Thor Heyerdahl zrealizował film dokumentalny, który zdobył Oscara w roku 1951.

Posłuchaj wywiadu, którego Thor Heyerdahl udzielił Polskiemu Radiu !

W 2012 roku na ekrany kin wszedł norweski film fabularny "Kon-Tiki", który jest kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Petter Skavlan, scenarzysta, opowiadał Ryszardowi Jaźwińskimu, że słynny podróżnik wcześniej odrzucił wiele scenariuszy. - On był przekonany, że jego życie to coś więcej niż "tylko" wyprawa "Kon-Tiki" i bardzo chciał, żeby film odzwierciedlał ten fakt. I wtedy zdecydowałem się zawrzeć w scenariuszu wątki dotyczące jego dwóch największych ekspedycji: pierwszej z 1937 i tej zrealizowanej 10 lat później. W tej formie Heyerdahl zaakceptował tę historię - mówił Petter Skavlan.
Zapraszamy na " Noc Oscarów ", którą poprowadzi Ryszard Jaźwiśńki!

Rozmówca Ryszarda Jaźwińskiego powiedział, że Thor Heyerdahl chciał, żeby po wyjściu z kina każdy zadał sobie pytanie o autorytety. - Film miał być buntem przeciwko nim - stwierdził scenarzysta.
Thor Heyerdahl zmarł w 2002 roku.

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>

W audycji także:

- Jakub Duszyński o filmie " Sugar Man ";

- wypowiedź Emada Burnata, reżysera filmu " 5 rozbitych kamer ";

- Małgorzata Borychowska o filmie "Pan Lazhar";

- Marcina Latałło, reżyser filmu "Moja ulica”.

"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 14.00. Zapraszamy!