Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 20.09.2009

"Złote Lwy" rozdane

Główną nagrodę 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał debiutancki film Borysa Lankosza „Rewers”. Obok głównej nagrody, czyli „Złotych Lwów” obraz otrzymał szereg wyróżnień w innych kategoriach.

Nagroda dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki przypadła Agacie Buzek, która w "Rewersie" wcieliła się w postać Sabiny. Za drugoplanową rolę męską, w tym samym filmie, wyróżniony został Marcin Dorociński. Za zdjęcia nagrodzony został Marcin Koszałka, za muzykę Włodzimierz Pawlik. Mirosław Wojtczak, Ludmiła Krawczyk i Waldemar Pokromski docenieni zostali za wspaniałą charakteryzację. Krzysztof Krazue, tuż po ogłoszeniu wyników powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że w tym roku jury w składzie: Ewa Braun, Bogdan Dziworski, Zbigniew Hołdys, Andrzej Jakimowski, Dominika Ostałowska, Anda Rottenberg było wyjątkowo zgodne. – Nie pracowałem jeszcze w tak jednomyślnej grupie - dodał przewodniczący jury.


Debiutancki film Borysa Lankosza "Rewers"rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych – wczesnych latach pięćdziesiątych oraz współcześnie. Główna bohaterka Sabina (Agata Buzek), właśnie przekroczyła trzydziestkę. W jej życiu wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka (Krystyna Janda) próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Żaden z pojawiających się adoratorów nie wzbudziła zainteresowania Sabiny. Dopiero niespodziewane pojawienie się Bronisława (Marcina Dorocińskiego) rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń. -Chciałem opowiedzieć historię o prawdziwych ludziach, którzy są w niezwykłej sytuacji - powiedział tuż po odebraniu "Złotych Lwów" Borys Lankosz.

''Złote Lwy (źr. Wikipedia)

Młody absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi zdradził równocześnie, że już myśli o kolejnym filmie. Będzie to ekranizacja książki Andrzeja Barta „Fabryka Muchołapek”(Bart jest autorem scenariusza do filmu „Rewers”).
"Srebrne Lwy" otrzymał film „Wojna polsko - ruska” Xawerego Żuławskiego. Rola Borysa Szyca jako Silnego, zdaniem jury, była najlepszą pierwszoplanową rolą męską ubiegłego roku. Nazwisko Szyca pojawiało się na festiwalu kilkakrotnie. Ostanie dwa lata były dla niego niezwykle pracowite. Zagrał główną rolę w filmie „Enen” Feliksa Falka. Pojawił się na planie „Demakijażu”, „Handlarzu cudów” oraz filmie Janusza Morgensterna „Mniejsze zło”. Wojciech Smarzowski wyróżniony został za reżyserię filmu „Dom zły”a Łukasz Kośmicki i Wojciech Smarzowski za scenariusz do tego filmu. Katarzyna Rosłaniec, autorka filmu „Galerianki” uznana została za najlepszą debiutującą reżyserkę. Za debiut aktorski w filmie „Świnki” wyróżniony został Filip Garbacz. "Platynowe Lwy" za dorobek artystyczny otrzymali reżyserzy Jerzy Hoffman i Kazimierz Kutz. Ten ostatni zadedykował swoją nagrodę górnikom tragicznie zmarłym w wypadku w kopalni w Rudzie Śląskiej. Podczas gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni pamięć górników uczczono chwilą ciszy.

Krzysztof Krazue podsumował, że tegoroczną edycję festiwalu uznać należy za bardzo udaną. – Nie byłem nigdy w życiu na takim festiwalu. Młode kino jest robione z sercem. Widać, że młodzi ludzie wypruwają sobie żyły. Ich filmy możemy pokazywać na świecie, bez jakichkolwiek kompleksów - dodał przewodniczący jury.


35. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w maju 2010.

(mz, iar)