Logo Polskiego Radia
Dwójka
Ula Czerny 03.11.2010

Oko na Pragę i Rzym

Jerzy Stuhr na Festiwalu Filmowym w Rzymie oraz ośmiornica, która "zniszczyła praską panoramę" .
5.Międzynarodowy Festiwal Filmów w Rzymie5.Międzynarodowy Festiwal Filmów w Rzymie
Posłuchaj
  • Olga Spatova o kulisach powstawania filmu
  • Marek Lehnert o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rzymie
Czytaj także

W „Europejskim Magazynie Kulturalnym” na antenie Dwójki Olga Špátova opowiadała o swoim filmie "Oko nad Pragą", który zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych na 26. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

"Oko nad Pragą" to zapis absurdalnych wydarzeń, jakie miały miejsce po rozwiązaniu konkursu architektonicznego na projekt Biblioteki Narodowej w Pradze. Pierwszy czeski konkurs na skalę międzynarodową i pierwszy konkurs w niepodległym kraju wygrał projekt Jana Kaplickiego. Czeski architekt od lat pracujący w Londynie wzbudzał swoimi futurystycznymi projektami kontrowersje. Wyprzedzający swoją epokę projekt biblioteki nazwano Ośmiornicą i jej przeciwnicy nie chcieli dopuścić, by "zniszczyła praską panoramę". Tymczasem dla Kaplickiego ten projekt był wszystkim. Tragiczna opowieść o jednym człowieku, jednej budowli i jednej miłości. I pełnym pasji i elegancji człowieku posiadającym jasną wizję przyszłości, który znów walczy w Pradze o najwyższą stawkę.

Marek Lehnert opowiedział o najważniejszych punktach 5. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rzymie. W tej edycji, średnia wieku biorących w nim udział reżyserów, jest rekordowo niska, choć nie zabraknie też uznanych autorytetów. Z okazji 50. rocznicy powstania filmu "Słodkie życie" Federico Felliniego odbędzie się specjalny pokaz, na który przybędzie m.in. Martin Scorsese.

Ciekawostką jest także udział Jerzego Stuhra we włoskim filmie „Io sono con te", opowiadającym o życiu Maryi. Film znalazł się w szesnastce filmów, biorących udział w konkursie o statuetkę Marka Aureliusza. Innym polskim akcentem na festiwalu jest film dokumentalny o przebiegu 5. Konkurtsu Chopinowskiego w roku 1955 roku, gdy impreza zdobył wielką międzynarodową renomę, ściągając wiele zagranicznych uczestników. W filmie wykorzystano wystąpienia m.in.: Władimira Aszkenazy’ego, Fou Tsonga, Bernarda Ringeissena i Adama Harasiewicza – laureata I nagrody.

Program prowadziła Anna Fuksiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.