Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 19.10.2009

Kanon XXI wieku

Na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła się trzydniowa konferencja "Europejski kanon literacki. Edycje XXI".

Konferencja jest okazją do spotkania badaczy literatury, historyków, historyków sztuki, bibliotekarzy, archiwistów i edytorów. Będą oni próbowali odpowiedzieć na pytania stawiane przez XXI wiek na temat roli książki w duchowej i intelektualnej integracji Europy.

Konferencja stawia przede wszytkim problem technik udostępniania publikacji, zarówno tych, które wywodzą się z tradycji Gutenberga jak i tych, które zawdzięczamy nowym mediom. To właśnie problem edytorski jest podstawowym aspektem rozpatrywanym na konferencji.

Uczestników zastanawia, jak mówi Anita Pieńkowska z Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, jak sposoby udostepniania wpływają na teksty, które powinniśmy czytać.

Konferencja podzielona jest na cztery cykle problemowe: Salon autorów, którego głównym zagadnieniem jest to, jak teksty wpływają na naszą świadomość kulturową, Salon tłumaczy - jak problem globalizacji wpływa na tłumaczenie tekstu, Salon edytorów - jakie są metody upowszechniania tekstu, Salon ucznia - odpowie na refleksje dotyczące kanonu literackiego rozpatrywanego w tradycyjnym, szkolnym myśleniu.

Program konferencji