Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 15.08.2013

Zdrojewski o Mrożku: potrafił demaskować mity kulturowe i społeczne

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że jest "wdzięczny Sławomirowi Mrożkowi za wiarę w moc kultury i w to, że literatura może zmieniać świat."
Sławomir MrożekSławomir MrożekPAP/Jacek Turczyk

" Dzisiejszego ranka w Nicei zmarł Sławomir Mrożek . Miał 83 lata. Ten wybitny artysta pozostawił po sobie niezwykły dorobek literacki i teatralny, na trwałe wpisujący się w kanony światowej kultury. Jego dramaty po dziś dzień wystawiane są na scenach całego świata" - napisał we wspomnieniu o zmarłym w czwartek dramatopisarzu i prozaiku minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
>>>Mrożek w słuchowisku Jedynki. Osobiście!>>>
"Autor "Tanga" bezlitośnie obnażał paradoksy socrealizmu i zagrożenia wynikające z nich dla psychiki człowieka. Jak nikt inny, za pomocą groteski i absurdalnego, czarnego humoru, potrafił demaskować mity kulturowe i społeczne. Twórczość Mrożka to kopalnia konwencji i motywów literackich, ale również niezwykle oryginalna analiza współczesności. Na zawsze pozostanie punktem odniesienia w historii światowej literatury i teatru" - ocenił minister.

>>> RADIA WOLNOŚCI - Teatr polski w RFN. Wspomnienia Anatola Kobylińskiego - o pracy nad przygotowaniem sztuki teatralnej Sławomira Mrożka pt. "Indyk", w reżyserii Aleksandra Berlina>>>

Zdrojewski podkreślił, że jest "wdzięczny Sławomirowi Mrożkowi za wiarę w moc kultury i w to, że literatura może zmieniać świat." "Mięliśmy w XX wieku w Polsce szczęście do genialnych pisarzy i poetów. Pamięć i troska o ich spuściznę będzie dla nas największym zobowiązaniem" - zapewnił minister.
Sławomir Mrożek - serwis specjalny poświęcony dramatopisarzowi>>>

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 roku w małym galicyjskim miasteczku - Borzęcinie. Był prawdopodobnie najczęściej grywanym w kraju i za granicą polskim dramaturgiem współczesnym, a w Polsce przez lata jednym z najpoczytniejszych, obok Stanisława Lema, prozaików. Jego twórczość przekładana była na kilkanaście języków.
PAP, kk