Logo Polskiego Radia
Dwójka
Urszula Czerny 16.09.2010

Oko w oko ze sztuką

Wystawa w CSW rzuca światło na sposoby, w jakie artystom udaje się uchwycić rzeczywistość.
Kadr z filmu Pies andaluzyjskiKadr z filmu Pies andaluzyjskiźr.mat.prasowe
Galeria Posłuchaj
  • Zofia Machnicka o wystawie w CSW
Czytaj także

Salvadora Dali, Zbigniewa Rybczyńskiego i Tadeusza Kantora łączyła fascynacja okiem i mechanizmem postrzegania wzrokowego. Ich prace znalazły się na wystawie "Powtórka z teorii widzenia" otwartej w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej.

W Dwójce o wystawie "Powtórka z teorii widzenia" opowiadała kuratorka Zofia Machnicka.

Wystawę zainspirowała działalność Władysława Strzemińskiego i jego rozprawa zatytułowana "Teoria widzenia" z 1958 roku.

W części ekspozycji zatytułowanej "ideologia widzenia" znalazły się pracę badające widzenie peryferyjne, fantazmatyczne i kolażowe.

W części "technologia widzenia" umieszczono prace wykorzystujące narzędzia optyczne oraz zbadano stosunek artystów do tych technologicznych ułatwień.

Pokazywana tam jest miniatura Jana Piotra Norblina przedstawiająca "wędrownego właściciela panoramy” z 1872 roku. Są też zbudowane z soczewek obrazy Jerzego Rosołowicza oraz rekonstrukcja zapomnianej instalacji Krzysztofa Wodiczki z 1970 roku z "instrumentami do widzenia i słyszenia”. Na wystawie znalazł się również obraz Stanisława Ignacego Witkiewicza z jego cyklu kompozycji astronomicznych w otoczeniu fotografii kosmosu wykonanych współcześnie przez teleskop Hubble'a.

W CSW można obejrzeć także praca wybitnych surrealistów Luisa Bunuela i Salvadora Dali.

"Powtórka z teorii widzenia" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskim będzie czynna niewiele ponad miesiąc: do 1 listopada. Jednym z patronów medialnych ekspozycji jest Program 3 Polskiego Radia.

(usc, na podst.Dwójka,IAR)