Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 26.03.2013

Neony: ręcznie wyginane rurki wypełnione gazem

- W 2005 roku powstał projekt fotograficznej dokumentacji warszawskich neonów. Podczas jego realizacji okazało się, że neony znikają z naszych ulic - mówi Witold Urbanowicz z Muzeum Neonu.
Kiedyś Katowice nazywano miastem neonów. Niewiele ich jednak zostało. Miasto dumne ze swojej tradycji, postanowiło zadbać o nowe neony, które mogłyby upiększać Katowice. W ramach specjalnego projektu powstał m.in. neon kina ŚwiatowidKiedyś Katowice nazywano miastem neonów. Niewiele ich jednak zostało. Miasto dumne ze swojej tradycji, postanowiło zadbać o nowe neony, które mogłyby upiększać Katowice. W ramach specjalnego projektu powstał m.in. neon kina Światowid fot. Adam z Jaworzna
Galeria Posłuchaj
  • Witold Urbanowicz opowiada o działalności Muzeum Neonu (Do południa/Trójka)
Czytaj także

Czerwony neon Berlin z warszawskiego placu Konstytucji był pierwszym uratowanym. Właściciele uznali, że jest stary i postanowili... wyrzucić go na złom. - W miarę postępu projektu fotograficznego kolekcjonowaliśmy coraz więcej neonów. Nasze wystawy i publikacje cieszyły się zainteresowaniem, więc chcieliśmy eksponować je we stałym miejscu - opowiada gość Katarzyny Pruchnickiej w audycji "Do południa". Tak powstało pierwsze, i jak na razie jedyne w Polsce, Muzeum Neonu.

Co jest w nich wyjątkowego? Światło neonów jest bardzo wyraziste, ale nie razi. Dodatkowo neony mają wyjątkową formę, są zaprojektowane przez wybitnych grafików, plastyków, architektów. - Neony były ręcznie robione, każda rurka jest ręcznie wyginana. Świecą dzięki gazowi, który mają w środku. Neon świeci na czerwono, argon z domieszką rtęci na niebiesko - wyjaśnia Witold Urbanowicz.

Jak ocenia popularność neonów już nie wróci. Neony znikają wraz ze dawnymi sklepami, które reklamowały. Czasem pojawiają się też nowe, na nowych sklepach. W Warszawie jest kilka takich pomysłów.

Każdy kto ma pomysł na nowy, wyjątkowy neon ma szansę na realizację swojego projektu. Muzeum Neonu ogłosiło konkurs na projekt. Autor zwycięskiej pracy otrzyma nagrodę pieniężną, a jego projekt zostanie zrealizowany. Termin nadsyłania prac upływa 17 kwietnia. Więcej informacji na stronie muzeum.

Audycję przygotowała i prowadziła Katarzyna Pruchnicka

"Do południa" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku od 9 do 12. Zapraszamy!