Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 27.11.2009

Zgodnie z duchem Camusa

W Teatrze Polskim w Warszawie trwają ostatnie próby przed sobotnią (28.11) premierą "Dżumy" według powieśći Alberta Camusa, w reżyserii Marty Ogrodzińskiej. Zobacz relację wideo z próby i wygraj podwójne zaproszenie na spektakl!

Mocno uwspółcześniony - taki właśnie jest spektakl „Dulscy z.o.o” Marty Ogrodzińskiej, który od 2007 roku nie znika z repertuaru Teatru Polskiego. Teraz, ta sama reżyserka, zdecydowała się sięgnąć po tekst, który być może podobnie jak „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej kojarzy się nam z jedną, z niedokładnie przeczytanych i zapamiętanych lektur szkolnych. Ten tekst Marta Ogordzińska zdecydowała się potraktować inaczej, bo zgodnie z duchem Alberta Camusa. -Wydaje mi się, że wszystko co współczesne, jest w tym tekście zawarte. Camus jest bardzo współczesnym autorem, dlatego uznałam, że nie potrzebuje, żadnego dodatkowego sztafażu współczesności- wyjaśnia Marta Ogrodzińska.

Napisana po II wojnie światowej „Dżuma” Alberta Camusa, przenosi nas do Oranu lat 40-tych XX wieku. W mieście zaczyna szerzyć się zaraza, czego pierwszym widzialnym potwierdzeniem, są wychodząca na powierzchnię ziemi szczury. Zdychające zwierzęta zaczynają wzbudzać niepokój mieszkańców. Rozwijające się choroby pochłaniają nowe ofiary. Ludzie zostają zamknięci w mieście. Każdy z nich przybiera inną postawę wobec rozprzestrzeniającej się zarazy. „Dżumę” Alberta Camusa można czytać na wielu poziomach i płaszczyznach. W sposób dosłowny, jako chorobę, która zaatakowała Oran. Jako żywioł, który w każdej chwili może spaść na społeczność ludzką. Jako symbol wojny, której sprawcą są ludzie. Czy jako zło, które tkwi w człowieku. Dla Marty Ogrodzińskiej kluczem do czytania powieści są słowa, które w luźnym tłumaczeniu sprowadzają się do stwierdzenie, że największym nieszczęściem człowieka jest nieumiejętność nazywania rzeczy po imieniu. - Materia, natura języka i sposób w jaki ludzie obudowują się przed innymi, zaciekawio najbardziej- dodaje Marta Ogrodzińska.

Fragmenty spektaklu i rozmowa z reżyserką

Premiera spektaklu odbędzie się 28 listopada, na Scenie Kameralnej. Na scenie pojawią się: Dominik Łoś, Michał Maciejewski, Grzegorz Gadziomski, Maciej Mikołajczyk, Adam Bauman, Bogdan Potocki, Dariusz Kwaśnik, Janusz Zakrzeński, Anna Nehrebecka, Tomasz Borkowski

WYGRAJ BILET:
Aby wygrać podwójne zaproszenie na spektakl w dniu 1 lub 10 grudnia należy odpowiedzieć na pytanie: W którym roku Albert Camus otrzymał literacką Nagrodę Nobla?

Prawidłowe odpowiedzi należy przesyłać na adres: kultura.konkurs@polskieradio.pl
W tytule wiadomości należy podać tytuł spektaklu. W treści wiadomości prosimy o podanie swojego imienia i nazwiska oraz terminu wybranego spektaklu. Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową