Logo Polskiego Radia
IAR
Rafał Kowalczyk 04.11.2010

Legenda Teatru Polskiego Radia nie żyje

Zmarł Stanisław Młynarczyk, dziennikarz, wieloletni reżyser Teatru Polskiego Radia.
Stanisław MłynarczykStanisław Młynarczyk
Posłuchaj
  • Stanisław Młynarczyk był oddany sprawie doskonalenia języka polskiego na antenie radia - wspomina Paweł Sztompke, dziennikarz muzyczny Polskiego Radia.
  • Dziennikarka radiowej Jedynki Małgorzata Raducha wspomina, że Stanisław Młynarczyk był bardzo wymagającym, ale też serdecznym pedagogiem
Czytaj także

Był współtwórcą STS-u, przewodniczącym Komisji do spraw Karty Mikrofonowej w Polskim Radiu.

Zasłużony wykładowca, autorytet w dziedzinie sztuki dziennikarskiej, wykształcił wielu wybitnych dziennikarzy.

Realizował różnorodne formy radiowe, był współtwórcą audycji młodzieżowych i oświatowych, oddany sprawie doskonalenia języka polskiego na antenie radia. Zaangażowany w szkolenia mikrofonowe dziennikarzy radiowych i lektorów.

W Polskim Radiu pracował w latach 1952-1999. Był montażystą, realizatorem audycji, reżyserem, pełnił funkcję zastępcy dyrektora Dyrekcji Realizacji i Emisji. Został odznaczony między innymi, złotym krzyżem zasługi, Honorową odznaką Komitetu do spraw Radia i Telewizji oraz Honorową odznaką Polskiego Radia.

Wymagający i serdeczny pedagog

Radiowcy wspominają go jako bardzo kompetentnego i wymagającego, ale jednocześnie serdecznego pedagoda. Paweł Sztompke, dziennikarz muzyczny Polskiego Radia podkreśla, że Stanisław Młynarczyk był oddany sprawie doskonalenia języka polskiego na antenie radia. - To był człowiek, który dbał o to, aby to co mówimy na antenie brzmiało ładnie, było w miarę poprawnie po polsku i przede wszystkim było zrozumiale i uczył nas tego w sposób bardzo niekonwencjonalny - powiedział IAR Paweł Sztompke. Uczył nas, jak pięknie mówić na antenie radia - dodaje Anna Stempniak dziennikarka Redakcji Kultury Programu Pierwszego Polskiego Radia. - Miał na przykład wykłady o tym, co to znaczy dynamika, że nie szybkie mówienie to jest dynamika, ale zmiana tempa, że pauza w radiu ma niezwykle znaczenie - powiedziała Anna Stempniak.

Dziennikarka radiowej Jedynki Małgorzata Raducha wspomina, że Stanisław Młynarczyk był bardzo wymagającym, ale też serdecznym pedagogiem. - Pan Stanisław, o którym krążyły legendy, że jest wyjątkowo srogi, wymagający, a wobec młodych dziennikarzy bezlitosny wręcz, okazał się niezwykle ciepłym i serdecznym człowiekiem - powiedziała Małgorzata Raducha. Podobnie wspomina go Sylwia Zadrożna - dziennikarka Programu Pierwszego Polskiego Radia podkreślając, że jeśli nawet Stanisław Młynarczyk wytykał im błędy, to życzliwie, bo zależało mu na tym, żeby byli jak najlepszymi dziennikarzami. - I zawsze powtarzał, żeby w radiu zachowywać się naturalnie i przed mikrofonem mówić tak jakby się mówiło do koleżanki czy znajomej - powiedziała Sylwia Zadrożna.

Stanisław Młynarczyk urodził się 12 lutego 1931 roku w Pińczowie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W biografii miał też epizod aktorski, zagrał w telewizyjnym filmie z 1962 roku zatytułowanym "Pistolet typu Walter P-38".

rk