Logo Polskiego Radia
Dwójka
Ula Czerny 29.11.2010

"Warszawianka" – posłuchaj w Dwójce, zobacz na naszej stronie

"Warszawianki" Wyspiańskiego można wysłuchać na żywo na antenie Dwójki, można także zobaczyć transmisję wideo spektaklu na stronie PR II. Zapraszamy!
Stanisław Wyspiański, Ludwik Solski jako Stary Wiarus. O roli Solskiego pisał jeden z ówczesnych recenzentów: Arcydzieło sztuki aktorskiej. Całą Warszawiankę streścił p. Solski, przeszedłszy tylko dwa razy przez scenę, nie mówiąc ni słówka.Stanisław Wyspiański, "Ludwik Solski jako Stary Wiarus". O roli Solskiego pisał jeden z ówczesnych recenzentów: "Arcydzieło sztuki aktorskiej. Całą 'Warszawiankę' streścił p. Solski, przeszedłszy tylko dwa razy przez scenę, nie mówiąc ni słówka".źr. Wikipedia
Posłuchaj
  • Prof. B. Osterloff, I. Malinowska i T. Mościcki o dziejach scenicznych "Warszawianki" - cz. 1
  • Prof. B. Osterloff, I. Malinowska i T. Mościcki o dziejach scenicznych "Warszawianki" - cz. 2
  • Prof. B. Osterloff, I. Malinowska i T. Mościcki o dziejach scenicznych "Warszawianki" - cz. 3
  • Prof. B. Osterloff, I. Malinowska i T. Mościcki o dziejach scenicznych "Warszawianki" - cz. 4
  • Prof. B. Osterloff, I. Malinowska i T. Mościcki o dziejach scenicznych "Warszawianki" - cz. 5
  • Janusz Kukuła o nowej "Warszawiance"
  • Krzysztof Gosztyła o swej roli w nowej "Warszawiance"
  • Stanisław Brudny o swej roli w nowej "Warszawiance"
  • Grzegorz Damięcki o pracy aktorów nad "Warszawianką"
Czytaj także

29 listopada tego roku obchodzimy podwójną rocznicę – mija 180 lat od wybuchu powstania listopadowego i 85 lat od radiowej premiery "Warszawianki" Stanisława Wyspiańskiego, słuchowiska, które rozpoczęło historię teatru radiowego w Polsce.

Z tej okazji zapraszamy Państwa na wydarzenie szczególne: nową inscenizację "Warszawianki" Wyspiańskiego w reżyserii Janusza Kukuły, którą będzie można posłuchać na antenie Dwójki i zobaczyć na naszej stronie internetowej. Początek transmisji ze Studia Koncertowego PR im. Witolda Lutosławskiego dziś o godz. 19.00.

Oto dziś dzień krwi i chwały,
Oby dniem wskrzeszenia był!


/

25 luty 1831. Trwa powstanie listopadowe, rozgrywa się jedna z jego najkrwawszych bitew – o Olszynkę Grochowską. Na przedpolach bitwy, w grochowskim dworku szlacheckim, generałowie Jan Skrzynecki i Józef Chłopicki wraz z innymi oficerami oczekują (całą noc) na wieści z frontu.

Towarzyszą im dwie młode dziewczyny, Anna i Maria. Ta ostatnia myśli szczególnie o swoim narzeczonym, Józefie Rudzkim, adiutancie dowodzącego bitwą gen. Żymirskiego. Dziewczyny siedzą przy klawikordzie, będą grać i śpiewać utwór francuskiego poety Delavigne’a: "La Varsovienne", "Warszawiankę" – pieśń płomienną i wielką, rzecz o polskiej determinacji i polskim tragizmie.

Jest już rano, gdy do dworku przychodzi Stary Wiarus, zbłocony i oprószony śniegiem. W milczeniu wręcza Chłopickiemu pismo i zwitek, zakrwawioną wstążkę, którą Maria ofiarowała Józefowi przed bitwą...

"Powstań, Polsko, skrusz kajdany,
Dziś twój tryumf albo zgon!"

/

"Warszawianka" miała swoją prapremierę w 1898 roku na deskach Teatru Miejskiego w Krakowie. O dziejach scenicznych przedstawień tej sztuki możemy dowiedzieć się z rozmów, jakie przeprowadzili na naszej antenie profesor Barbara Osterloff, Iwona Malinowska i Tomasz Mościcki.

Tadeusz Pawlikowski, reżyser prapremiery, uczynił Wyspiańskiego faktycznym współautorem spektaklu, a "Warszawianka" stała się dla swego twórcy dziełem przełomowym. Wyspiański powrócił w tym czasie z długich europejskich wojaży, podczas których wahał się między swym powołaniem plastycznym i teatralnym, tożsamością modernistycznego kosmopolity a rolą twórcy lokalnego, narodowego.

Co ciekawe, tak w dwudziestoleciu międzywojennym, jak i po roku 1945 brakowało reżyserów zdolnych zmierzyć się z uniwersalnym, psychologicznym wymiarem "Warszawianki", ale też z jej wątkami narodowo-historycznymi. – Warto czytać Wyspiańskiego na nowo, jednak niewielu potrafiło to w ostatnich latach uczynić – uważa profesor Barbara Osterloff, a jako pozytywny wyjątek wskazuje słynną realizację Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Narodowym.

Być może naturalną przestrzenią dla zbudowanego w oparciu o długie monologi dramatu jest właśnie teatr radiowy? Do pierwszej powojennej antenowej inscenizacji całego tekstu doszło dopiero w roku 1976 (reżyserował Zdzisław Nardelli), zaś w 1995 z "Warszawianką" zmierzył się Zbigniew Zapasiewicz. Czy tegoroczna, rocznicowa inscenizacja okaże się równie znakomita?

Hej, kto Polak, na bagnety!
Żyj, swobodo, Polsko, żyj!

/


Pierwsze słuchowisko "Warszawianki" w adaptacji Alojzego Kaszyna, ówczesnego kierownika programowego, miało swoją premierę 29 listopada 1925 roku. O najnowszej inscenizacji dramatu Wyspiańskiego z jej twórcami rozmawiał na antenie Dwójki Tomasz Mościcki.

– Cokolwiek powiemy o tym utworze jako o dramacie – mówił Janusz Kukuła – nie uciekniemy od tragedii greckiej i tak chcę ten utwór zaprezentować. Dyrektor Teatru PR mówił o pogłębionym, wolnym od stereotypów spojrzeniu na postaci dramatu (przede wszystkim na Chłopickiego), w podobnym duchu wypowiadał się Krzysztof Gosztyła, odtwórca roli generała. – Interesuje mnie dramatyzm tej postaci – mówił aktor – człowieka, który chce umknąć przed życiem.


Kto przeżyje wolnym będzie,
Kto umiera, wolny już!


"Warszawianka" Stanisława Wyspiańskiego na żywo ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w 85. rocznicę premiery radiowej

/

Reżyseria: Janusz Kukuła
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Scenografia: Marek Chowaniec
Kostiumy: Małgorzata Chachaj
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Obsada: Chłopicki – Krzysztof Gosztyła
Maria – Wiktoria Gorodeckaja
Anna – Natalia Rybicka
Skrzynecki – Arkadiusz Bazak
Młodszy Oficer – Grzegorz Damięcki
Pac – Marek Frąckowiak
Stary Wiarus – Stanisław Brudny
ze specjalnym udziałem Stana Borysa
Marian Szałkowski - fortepian


29 listopada (poniedziałek), godz. 19:00

***

Przed transmisją do "Sezonu na Dwójkę" (godz. 18:00) zaprasza Michał Montowski. W rocznicę wybuchu powstania listopadowego o faktach historycznych i legendach polskiego romantyzmu będzie rozmawiał ze swoim gościem, prof. Andrzejem Fabianowskim.

***

Aby wysłuchać rozmów o dziejach scenicznych "Warszawianki" i o jej nowej inscenizacji, wystarczy kliknąć w ikony dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.