Logo Polskiego Radia
IAR
Sylwia Mróz 24.05.2012

30 lat temu odeszła jedna z największych gwiazd "Matysiaków"

Zagrała wiele ról teatralnych, przed wojną w słynnej Reducie, później w Teatrze Ateneum, gdzie także sporo reżyserowała. Ale niezwykłą popularność Stanisława Perzanowska zdobyła, grając Helenę Matysiakową w słuchowisku Polskiego Radia.
Studio radiowe podczas nagrania audycji Matysiakowie. Na zdjęciu Stanisława Perzanowska.Studio radiowe podczas nagrania audycji "Matysiakowie". Na zdjęciu Stanisława Perzanowska.PAP/Zbigniew Matuszewski
Posłuchaj
  • Pierwszy odcinek "Matysiaków": w roli seniora rodu, Józefa Matysiaka - Jan Ciecierski oraz jego żona Helena, grana przez Perzanowską
  • Stanisława Perzanowska mówi o roli Matysiakowej
  • Stanisława Perzanowska w mistrzowskim duecie z Adolfem Dymszą w "Romeo i Julcia"
Czytaj także

I właśnie za tę radiową kreację została dwukrotnie nagrodzona. Zmarła 30 lat temu, 24 maja 1982 roku. Była jedną z najwybitniejszych artystek polskiego teatru; grała zarówno role dramatyczne, jak i komediowe. Wśród wielu jej kreacji można wymienić Ulitę w "Lesie" Ostrowskiego, Panią Pernele w reżyserowanym przez siebie "Świętoszku" Moliera i Anfisę w "Trzech siostrach" Czechowa.
Gwiazda "Matysiaków"

Przygoda Stanisławy Perzanowskiej z "Matysiakami" zaczęła się w 1956 roku, kiedy rozpoczęto emisję powieści radiowej. Nadawana w Programie Pierwszym Polskiego Radia, do dziś cieszy się popularnością. W pierwszym odcinku słuchacze poznali między innymi seniora rodu, Józefa Matysiaka - w tej roli wystąpił Jan Ciecierski - oraz jego żonę, Helenę, graną przez Perzanowską. Tematem były kłopoty finansowe Matysiaków.

Czytaj więcej na temat MATYSIAKÓW >>>

W rozmowie z Polskim Radiem w 1971 roku Stanisława Perzanowska mówiła o roli Matysiakowej, wyrażając podziw dla tytułowej bohaterki słuchowiska, którą kreowała.

Reżyserka, aktorka, nauczycielka

Stanisława Perzanowska przed wojną reżyserowała filmy, a w kilku zagrała. Kreowane przez nią drugoplanowe postaci nie ustępowały w niczym głównym bohaterom. Tak było obrazie "Romeo i Julcia", gdzie stworzyła mistrzowski duet z Adolfem Dymszą, grając Adelę Gzyms, klientkę biura matrymonialnego.

Perzanowska po wojnie była reżyserem w Teatrze Śląskim w Katowicach, występowała i reżyserowała w "Syrenie" w Łodzi, a potem w Teatrach warszawskich - Nowym, Narodowym oraz Współczesnym. Występowała też w Teatrze Telewizji.
Pracę na planie łączyła do 1968 roku z zajęciami pedagogicznymi, wykładając na PWST w stolicy. Po odejściu na emeryturę została wierna roli Matysiakowej. Jeden z ostatnich odcinków słuchowiska z udziałem Stanisławy Perzanowskiej, Polskie Radio wyemitowało w październiku 1981 roku. Wybitna aktorka zmarła pół roku później, 24 maja 1982.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, sm