Logo Polskiego Radia
IAR
Beata Krowicka 01.06.2013

Święto sztuki w Sopocie. Ruszył Festiwal "Dwa Teatry"

Trzy dni potrwa święto teatru radiowego i telewizyjnego w Sopocie. W tegorocznym konkursie udział bierze 17 słuchowisk i 15 spektakli telewizyjnych.
Fragment plakatu Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2013Fragment plakatu Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2013mat. prasowe
Posłuchaj
  • Magdalena Zawadzka: podoba mi się ta skromność (IAR)
  • Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła o "teatrze wyobraźni" (IAR)
  • Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła o ofercie festiwalu "Dwa Teatry" (IAR)
Czytaj także

Najlepsze słuchowiska radiowe i spektakle telewizyjne. Tego można spodziewać się na festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2013", który rozpoczął się w sobotę. Święto wszystkich ludzi związanych ze sztuką w mediach potrwa do 3 czerwca.
Spektakle radiowe i telewizyjne oceniać będą dwa zespoły jurorów. Przyznają Grand Prix dla najlepszego przedstawienia Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia. Festiwal to także nagrody indywidualne w wielu zawodowych kategoriach.
W jury radiowym zasiadają: Magdalena Zawadzka, Paweł Huelle, profesor Jerzy Limon, Leszek Możdżer i Józef Opalski. Spektakle telewizyjne oceniać będą: Barbara Borys-Damięcka, Kinga Preis, Jacek Cieślak, Michał Komar i Paweł Łysak.

W tym roku w konkursie radiowym znalazło się 17 słuchowisk, a w kategorii telewizyjnej - 15 spektakli.
Od 2006 roku przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Dotychczasowymi laureatami tej prestiżowej nagrody byli: Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska, Wiesław Michnikowski, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Jerzy Trela, Anna Seniuk i Jerzy Stuhr. W tym roku Wielką Nagrodą uhonorowani zastaną: Anna Polony i Ignacy Gogolewski.
Impreza od samego początku istnienia jest przeglądem rocznych dokonań teatrów radiowego oraz telewizyjnego. Wstęp zarówno na pokazy konkursowe, jak i wszystkie imprezy towarzyszące jest bezpłatny, a cieszą się one dużym zainteresowaniem - we wszystkich ubiegłorocznych imprezach wzięło udział około 4,5 tysiąca osób.

Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła mówił na antenie Radiowej Jedynki, że sztuka na falach radiowych jest czymś wyjątkowym. Już 90 lat temu, gdy tworzono radio w Polsce nazwano sztukę w radiu teatrem wyobraźni. Ta piękna metafora obejmuje całą twórczość radiową - zaznaczył Janusz Kukuła.
Magdalena Zawadzka podkreśliła, że Festiwal "Dwa Teatry" urzeka swoistą skromnością. Nie ma tego zadęcia, które jest sztuczne i niczemu nie służy, tutaj jest skromnie i być może dlatego tak szlachetnie - oceniła aktorka.

Impreza po raz pierwszy odbyła się w 2001 roku. Zwyczajowo data jej rozpoczęcia przypada na pierwszy weekend czerwca. Organizatorem wydarzenia są Polskie Radio oraz Telewizja Polska. Honorowy patronat nad XIII Festiwalem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

IAR, bk