Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 29.03.2016

Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie

Na półki polskich księgarni w lutym trafiła książka Pawła Smoleńskiego „Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie”. W audycji Kawa Dyplomatyczna sam autor, a także ambasador Roman Chałaczkiewicz rozmawiali o tym, kim są Kurdowie, jaka jest ich sytuacja i o co walczą.
Posłuchaj
  • 29.03.16 Paweł Smoleński: „Kurdowie z Iraku są niewątpliwie sojusznikami tego, co nazywamy cywilizacją Zachodu (…)”.

„Zielone migdały” są wynikiem podróży do Iraku i Kurdystanu, które autor odbył w ciągu ostatnich dziesięciu lat. To historia zarówno prześladowań Kurdów, jak i ich partyzanckiej walki o niepodległość pod przywództwem klanu Barzanich. Książka to opowieść o autonomicznym regionie z niezależnym prezydentem, własną flagą i ambasadorami, choć wciąż pozbawionym granic. 

– Kurdowie są czwartą grupą narodowością na Bliskim Wschodzie pod względem liczebności, a mimo to historycznie byli zawsze wykorzystywani instrumentalnie. Nigdy nie powstało państwo kurdyjskie ponieważ Kurdowie przez większość stulecia angażowali się po nieodpowiedniej stronie konfliktu – mówił w Polskim Radiu 24 Roman Chałaczkiewicz.

– Kurdowie z Iraku są niewątpliwie sojusznikami tego, co nazywamy cywilizacją Zachodu. Być może stanie się tak, że Zachód wreszcie odpłaci im za to, co dla nas robią – dodał Paweł Smoleński.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Dziemidowicz.

Polskie Radio 24/gm


tagi: