Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 08.10.2013

Czy młodzież interesuje się problematyką międzynarodową?

Jest wiele książek i artykułów naukowych dotyczących problemów międzynarodowych. Czy ich liczba przekłada się na wzrost zainteresowania stosunkami zagranicznymi? Jakie podejście do tej tematyki ma młodzież?
Czy młodzież interesuje się problematyką międzynarodową?flickr.com/emredjan
Posłuchaj
  • 08.10.13 Kawa Dyplomatyczna. Czy młodzież interesuje się problematyką międzynarodową?

W mediach coraz rzadziej mówi się o wydarzeniach zagranicznych. Mówi się o spadku zainteresowania stosunkami międzynarodowymi wśród młodych ludzi. Czy są to tylko pozory?

- Trudno mi oceniać jak jest powszechnie, jednak na Uniwersytecie Warszawskim tego nie widać. Wszystkie moje wykłady dotyczą problematyki międzynarodowej. Studium Europy Wschodniej cieszy się dużym powodzeniem. Kandydatów jest zawsze więcej niż miejsc. Wykłady uniwersyteckie poświęcone geopolityce, przemianom w świecie również cieszą się dużym powodzeniem - stwierdził dr Kazimierz Wóycicki, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego

Wydawnictwo Trio wydało serię książek poświęconych poszczególnym krajom. Jest to kilkanaście monografii opracowanych w nowoczesnej formie, dalekich od uczelnianego stylu. Opisują one dalekie regiony i kraje takie jak Indonezja, Jordania, Kambodża czy Kuba oraz bliskie, ale wciąż mało znane Czechy, Słowację, Danię, Białoruś, Turcję, czy Jugosławię.

- Seria powstała z inicjatywy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Powołana została tam rada naukowa, która zajmowała się doborem tekstów. Mieliśmy więc ułatwione zadanie. Wybraliśmy naukowców, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie. Aparat naukowy jest zredukowany do minimum w tych książkach. Miała to być synteza danego kraju, ale tylko XX wieku z krótkim wstępem historycznym. To seria przygotowana dla studentów, ponieważ brakowało publikacji dotyczących czasów współczesnych tych krajów – mówiła Bogusława Radziwon, dyrektor wydawnictwa Trio.

Książka Bohdana Cywińskiego „Szańce kultur” wydana przez wydawnictwo Trio, jest fundamentalną pozycją ukazującą genezę stosunków Polski z jej sąsiadami.

- Jest to wspaniała książka, która co najmniej przez dekadę pozostanie „biblią” dla studentów, naukowców, czy ekspertów. „Szańce kultur” tłumaczy jak w XIX wieku poszczególne narody zdominowane przez Rosję rozpoczęły opowiadać o sobie – chwalił dr Wóycicki.

PR24/Anna Szpakowska

tagi: