Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 15.02.2012

Łąka niespodziewanych dźwięków

Muzyka żydowska staje się dziś tym, czym jazz w XX wieku. To już nie muzyka etniczna, zaczyna być nośnikiem coraz bardziej pojemnym i znaczącym, zwłaszcza dla awangardowej twórczości muzycznej - uważają członkowie Meadow Quartet.
Okładka płyty Meadow QuartetOkładka płyty Meadow Quartetmat. promoc.

Łąka (ang. meadow) to przestrzeń, która w powszechnym rozumieniu jest synonimem spokoju i radości, ale jest też ona obszarem nieustających zmian, przeobrażeń i współdziałania. Przywołujący te skojarzenia swoją nazwą, Meadow Quartet próbuje stworzyć płaszczyznę dla ścierających się wpływów: współczesnej kameralistyki, jazzu, muzyki improwizowanej, muzyki filmowej; fundamentalnym spoiwem jest tradycyjna muzyka żydowska.

Tytuł debiutanckiej płyty zespołu sugeruje pewne nieoczekiwane i w jakimś sensie nieoczywiste wyborów i procesów. Dotyczy to zarówno sfery osobistej, jak i całego spektrum stylistycznego, w jakim się poruszają, a dla którego bazą jest muzyka żydowska.

Pojawiają się tu odwołania literackie, np. do powieści "Zamek" Kafki, oraz do historii narodu żydowskiego, zwłaszcza do pojęcia "Goldene medina" (jid. złota kraina), czyli Stanów Zjednoczonych - kraju, w którym dla Żydów Europy Wschodniej z końca XIX wieku ulice miały być wyłożone złotem.