Logo Polskiego Radia
Dwójka
Iza Żukowska 14.11.2014

Kubrick zakończył zimną wojnę. W kosmosie

- Kino s-f żywiło się zimnowojennymi lękami, pokazując strach przed Związkiem Radzieckim. "Odyseja kosmiczna" zmieniła podejście do gatunku - mówił Piotr Kletowski.
Stanley Kubrick realizując film 2001: Odyseja kosmiczna pokazywał swoją wizję przyszłościStanley Kubrick realizując film "2001: Odyseja kosmiczna" pokazywał swoją wizję przyszłościSweetie187/Flickr, lic. CC BY 2.0 (fragm.)
Posłuchaj
  • Marta Strzelecka rozmawia z Piotrem Kletowskim o wizjach kosmosu w kinie światowym (Pop-południe/Dwójka)
  • O londyńskiej wystawie Allena Jonesa Hanna Szczęśniak rozmawia z artystą i kuratorką wystawy - Edith Devaney (Pop-południe/Dwójka)
Czytaj także

Kubrick dokonał przełomu w kinie science-fiction. Sięgajając do homeryckiej wizji wędrówki człowieka pokazał podbój kosmosu jako naturalny element rozwoju cywilizacji. - Kubrick stworzył wizję, która pokrywała się z działaniami NASA - mówił Piotr Kletowski. W filmie reżysera i kolejnych obrazach, które się do niego odwołują, podbój kosmosu pozwala odkryć samego siebie. Tak jest w "Kontakcie" Roberta Zemeckisa czy pokazywanym teraz na ekranach filmie "Interstellar" Roberta Nolana.

W "Pop-południu" odwiedziliśmy także wystawę restrospektywną Allena Jonesa w londyńskiej Royal Academy of Arts.

***

Tytuł audycji: "Pop-południe"

Prowadzi: Marta Strzelecka

Gość: Piotr Kletowski (filmoznawca)

Data emisji: 14.11.2014

Godzina emisji: 16.40

iż/jp