Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 27.10.2010

Rejestr spraw załatwionych

- Wychodzimy z okresu złych stosunków z Rosją, podpisana właśnie umowa gazowa jest dowodem ich poprawy – powiedział w "Salonie politycznym Trójki” Sikorski.
Radosław SikorskiRadosław Sikorskifot. east news

Umowa w nowym kształcie gwarantuje nam zakup gazu bezpośrednio od producenta, z możliwością sprzedaży nadwyżki oraz polską państwową firmę jako zarządcę tranzytu. Skróceniu uległ także termin wygaśnięcia umowy, nastąpi to w 2022 roku.

– Po negocjacjach trwających prawie rok, mamy umowę satysfakcjonującą dla obu stron – powiedział Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Podkreślił, że gaz płynął nawet w dniach, gdy faktycznie nie obowiązywała żadna umowa. Rosja nie groziła odcięciem dopływu, co też potwierdza dobre relacje między naszymi krajami.

Sikorski potwierdził w Trójce, że dzisiejsza wizyta Siergieja Ławrowa w Polsce ma charakter przygotowawczy przed przyjazdem prezydenta Miedwiediewa do naszego kraju. Stwierdził, że zdumiały go komentarze towarzyszące wizycie Ławrowa na dorocznej naradzie polskich ambasadorów. Takie zaproszenie, zdaniem Sikorskiego, było przejawem normalnej praktyki dyplomatycznej, gdyż co roku zapraszany jest gość z zagranicy. Pojawiające się przy tej okazji głosy o pouczaniu polskich ambasadorów przez rosyjskiego ministra, są zdaniem Sikorskiego przejawem histerii w polskiej debacie politycznej.

Komentując planowane zmiany w koncepcji strategicznej Sojuszu Północnoatlantyckiego minister Sikorski wyjaśnił, że NATO jest organizacją wojskową, ale i polityczną. Oznacza to, że artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego, który mówi o konieczności reakcji stron w sytuacji ataku na jedno z państw członkowskich, nie jest gwarantem bezpieczeństwa.

- Państwa podejmą taką decyzję, jaką uznają za słuszną, dlatego nie wolno liczyć na automatyzm tego przepisu. Nam zależałoby na tym, by w sytuacji kryzysu, decyzje były jak najbardziej automatyczne, ale od polityki nie uciekniemy – podkreślił.

Odrzucił zarzut, że po 1989 roku w naszej części Europy nie było żadnych inwestycji w obronność. Przypomniał, że Polska otrzymała największy pakiet inwestycyjny ze wszystkich krajów w ostatnich 10 latach, które zainwestowano w radary, uzbrojenie nabrzeży, centra szkoleń.


Co minister Sikorski myśli o filmie „Essential killing” i relacjach polsko-litewskich? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Aby wysłuchać całej rozmowy wystarczy kliknąć "Rejestr spraw załatwionych" w boksie "Posłuchaj".

Audycji "Salon polityczny Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o godz. 8.13. Zapraszamy.

(asz)