Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 11.12.2013

RPA: tysiące ludzi oddało hołd Nelsonowi Mandeli

Na pożegnanie z byłym prezydentem RPA, symbolem walki z apartheidem, Nelsonem Mandelą przyszli światowi przywódcy i mieszkańcy RPA.
Karawan z trumną z ciałem Nelsona MandeliKarawan z trumną z ciałem Nelsona MandeliPAP/EPA/UDO WEITZ

Rankiem w środę kondukt żałobny z ciałem Nelsona Mandeli wyruszył spod szpitala wojskowego i przejechał ulicami Pretorii do rządowego kompleksu Union Buildings (tu w 1994 roku Mandela został zaprzysiężony na prezydenta RPA). Trumnę wyniosło z pojazdu ośmiu chorążych reprezentujących różne rodzaje południowoafrykańskich sił zbrojnych. Po złożeniu trumny w amfiteatrze zdjęto flagę RPA, którą była spowita.

Przy trumnie zjawili się bliscy zmarłego: wdowa po nim Graca Machel, była żona Winnie Madikizela-Mandela i inni członkowie rodziny, a także światowi przywódcy polityczni, m.in. były prezydent RPA, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Frederik W. de Klerk, obecny prezydent RPA Jacob Zuma i przywódca Zimbabwe Robert Mugabe. Hołd zmarłemu złożyły także znane osobistości świata rozrywki, m.in. piosenkarz zespołu U2 Bono.
Nelson Mandela nie żyje - zobacz serwis specjalny >>>
Później do trumny ustawiły się długie kolejki zwykłych obywateli. Wiele osób w rękach trzymało wizerunek zmarłego prezydenta. - To niesamowite, gdy się pomyśli, że 19 lat temu Mandela został tu zaprzysiężony na prezydenta, a teraz w tym samym miejscu spoczywa w trumnie. Bez niego nie byłoby pokoju w RPA - powiedział mężczyzna, który przyszedł pożegnać się ze zmarłym przywódcą.

x-news.pl, CNN
Trumna z ciałem Mandeli będzie przez trzy dni wystawiona na widok publiczny. Na noc będzie ona przewożona z powrotem do szpitala wojskowego. Władze poprosiły mieszkańców, by ustawiali się na trasie przejazdu w charakterze warty honorowej.
W sobotę trumna zostanie przewieziona do rodzinnej wioski Mandeli, Qunu, gdzie były prezydent zostanie - zgodnie z jego życzeniem - pochowany. Spoczywają tam jego rodzice, siostra i trójka dzieci. Na pogrzeb zostaną zaproszeni tylko nieliczni z przybyłych gości, ma to być uroczystość przede wszystkim rodzinna.
Nelson Mandela, bohater walki z apartheidem i pierwszy czarnoskóry prezydent RPA, zmarł 5 grudnia. Miał 95 lat.

Nelson Mandela
Urodził się 18 lipca 1918 roku w rodzinie wodza królewskiego szczepu Thembu, należącego do dużej grupy plemiennej Xhosa, drugiej co do wielkości po Zulusach. Rodzina była zamożna, co pozwoliło Mandeli pójść na studia. Ukończył prawo i jako pierwszy przedstawiciel społeczności afrykańskiej w 1952 roku otworzył kancelarię dla czarnych obywateli zamieszkujących RPA.

Działalność polityczną rozpoczął już w 1942 roku, wstąpił wówczas do Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), a w 1950 roku zaczął nim kierować. W 1961 roku Mandela został przywódcą zbrojnego skrzydła ANC Umkhonto we Sizwe. Działania grupy miały charakter wyłącznie sabotażowy i wykluczały ataki na ludzi.
Mandela został aresztowany w 1962 roku i skazany za rzekome akty sabotażu i przygotowywanie inwazji obcych państw na RPA. Otrzymał 5-letni wyrok, w 1964 roku zmieniony na dożywotnie pozbawienie wolności. Większość tego wyroku spędził w więzieniu na Robben Island w pobliżu Kapsztadu. Opuścił je dopiero w 1990 roku.
W cztery lata później został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA. - Będziemy żyli w państwie różnych ras, pochodzenia i koloru skóry, pozostając w zgodzie miedzy sobą, jak z sąsiadami i całym światem. Dziękujemy za ten dzień wszystkim bohaterom, którzy poświęcali się w różny sposób, a często złożyli życie w ofierze, byśmy mogli być wolni. Ich marzenia stały się rzeczywistością, zaś zdobyta przez nas wolność wynagrodzi wszystkie wspólne trudy i poświęcenia - powiedział Mandela podczas swego zaprzysiężenia.

W 2004 roku wycofał się z życia politycznego i zajął się działalnością społeczną. Kierował m.in. fundacją do walki z AIDS, nazwaną "46664" - od jego dawnego numeru więziennego.

Za wprowadzenie zmian w RPA bez uciekania się do rewolucji rasowej, która z pewnością przyniosłaby setki ofiar, Frederic de Clerk i Nelson Mandela w 1993 roku otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla. W 2009 roku, w 91. rocznicę urodzin Mandeli, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 18 lipca Międzynarodowym Dniem Nelsona Mandeli.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''