Logo Polskiego Radia
PAP
Michał Chodurski 12.12.2013

Zespół Laska: najnowsze zdjęcia przeczą teoriom Macierewicza

Nowe zdjęcia opublikowane ostatnio na stronie faktysmolensk.gov.pl przeczą teoriom, że przyczyny katastrofy smoleńskiej były inne niż ustalone przez komisję Millera - uważa rządowy zespół smoleński, którym kieruje Maciej Lasek.
Zespół Laska: najnowsze zdjęcia przeczą teoriom Macierewiczascreen ze strony zespołu M.Laska

Na stronie zespołu opublikowano 17 zdjęć zrobionych tuż po katastrofie 10 kwietnia 2010 r.; 1 grudnia zespół zamieścił 34 zdjęcia.

Nowe fotografie pokazują m.in. przednią część kadłuba wraku Tu-154M. - Dowodzą one, że ta część samolotu uderzyła w grunt w pozycji odwróconej, a przełamanie kadłuba nastąpiło w konsekwencji zderzenia z ziemią. Widać również dowody przeczące tezie o rozerwaniu kadłuba przez wybuch - napisał w czwartek na swojej stronie internetowej zespół kierowany przez Laska.

Pokazano tam np. zdjęcie fragmentu kadłuba z rejonu pierwszego saloniku oraz nietkniętej owiewki anteny w dolnej części samolotu. To, według zespołu Laska, dowód, że kadłub zderzył się z ziemią w pozycji odwróconej, w przeciwnym przypadku owiewka uległaby zniszczeniu. Natomiast to, że oba te fragmenty znaleziono niedaleko od siebie, świadczy o tym, że kadłub nie rozpadł się w powietrzu, np. w wyniku wybuchu. Teorii o wybuchu, jak napisano, przeczy też inne zdjęcie fragmentu kadłuba, gdzie wyraźne widoczne są krawędzie pokrycia zagięte do wewnątrz; w razie eksplozji na pokładzie wygięłyby się w drugą stronę.
Zespół opublikował też zdjęcia tego, co zostało z kabiny pilotów. Ta sekcja to odpowiedź Laska i jego współpracowników na pytanie, dlaczego na miejscu wypadku nie znaleziono kokpitu. - Zdjęcia ilustrują praktycznie całkowitą dezintegrację tej części maszyny, spowodowaną zderzeniem samolotu z porośniętą drzewami ziemią w pozycji odwróconej przy prędkości 260 km/h - napisano na stronie.
- W tej sekcji najważniejsze dla mnie jest pierwsze zdjęcie. Pokazuje kokpit i charakterystyczny element komputera. Znajdował się on w luku pod kabiną pilotów, a tutaj pokazano, że znalazł się u góry. To pokazuje także, jak wyglądał kokpit po uderzeniu w ziemię (...) Jeżeli ktoś to widzi, co może powiedzieć o możliwościach przeżycia tej katastrofy? - powiedział PAP Maciej Lasek.

Rzadowy zespół opublikował też zdjęcia kolejnych drzew, z którymi zderzał się Tu-154M. Fotografie te - jak podkreślono - pokazują wznoszący się tor lotu maszyny przed kolizją z brzozą oraz to, jak samolot stopniowo obracał się na grzbiet po tym zderzeniu.

Na stronie są też opublikowane wcześniej zdjęcia brzozy z wbitymi w nią fragmentami skrzydła i odłamanego skrzydła z wbitym drewnem, a także fotografie pracujących w Smoleńsku członków komisji Millera.
Według komisji, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller, przyczyną katastrofy smoleńskiej było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg. Doprowadziło to do zderzenia z przeszkodą terenową, oderwania fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu i jego zderzenia z ziemią w pozycji odwróconej na grzbiecie.

Zobacz serwis - Smoleńsk 2010>>>

mc