Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Jaremczak 15.12.2013

"Północnokoreańskie władze są bezwzględne i lekkomyślne"

Egzekucja wuja północnokoreańskiego lidera Dzang Song Teka świadczy o tym, że komunistyczny reżim jest wewnętrznie niestabilny - uważa amerykański sekretarz stanu John Kerry.
Wuja Kim Dzong Una stracono m.in. za korupcjęWuja Kim Dzong Una stracono m.in. za korupcjęCNN Newsource/x-news

Dzang Song Tek był numerem dwa w Korei Północnej. Sprawował między innymi funkcję wiceprzewodniczącego Narodowej Komisji Obrony. Po poślubieniu ciotki Kim Dzong Una stał się szarą eminencją północnokoreańskiego reżimu, osobą uważaną nawet za najważniejszą w państwie po jego przywódcy. Wielu zagranicznych analityków widziało w nim zwolennika reform gospodarczych.

Nieoczekiwanie został aresztowany tydzień temu podczas posiedzenia politbiura Partii Pracy Korei. Scenę, na której polityka z sali plenarnej wyprowadzają żołnierze, wyemitowała północnokoreańska telewizja. Dzanga oskarżono o popełnienie zbrodni przeciwko północnokoreańskiemu narodowi, korupcję, nadużycia władzy, a nawet o rozwiązłość seksualną.

W piątek skazano go za usiłowanie przeprowadzenia zamachu stanu. Wyrok śmierci po błyskawicznym procesie wydał trybunał wojskowy.

(źródło: CNN Newsource/x-news)

John Kerry, komentując to, oświadczył, że północnokoreański dyktator Kim Dzong Un działa lekkomyślnie, niekonsekwentnie. - Jest niepewny swej pozycji i eliminuje każdego potencjalnego rywala - mówi amerykański sekretarz stanu.

Stracony wujek Kim Dzong Una musi zniknąć ze zdjęć

Przypomniał on, że to kolejna z serii egzekucji, przeprowadzonych w ostatnim czasie. Kim Dzong Un przejął władzę w kraju po śmierci ojca Kim Dzong Ila w grudniu 2011 roku.

W październiku światowe media donosiły o wielkiej czystce wśród koreańskich dygnitarzy. Z urzędami musiało się pożegnać 97 spośród 218 osób sprawujących najwyższe funkcje w rządzie, partii komunistycznej i armii.

Z Korei Północnej dochodzą sygnały rosnącej agresywności reżimu. Kim Dzong Un wymienił urzędników mianowanych przez jego ojca i zastąpił młodszymi kadrami. Lojalni wobec młodego przywódcy dygnitarze mają mu pomóc skonsolidować władzę i zbudować kult nowego wodza.
Korea Północna to jeden z najbardziej odizolowanych krajów świata. Jest rządzona od ponad 60 lat przez dynastię Kimów, której Kim Dzong Un jest najmłodszym dziedzicem.

IAR/asop