Logo Polskiego Radia
PAP
Artur Jaryczewski 03.01.2014

Snowden znów nadaje! Kolejny duży przeciek z NSA

"Washington Post" napisał, że NSA pracuje nad stworzeniem superszybkiego komputera kwantowego, który umożliwi złamanie większości zabezpieczeń służących m.in. do ochrony danych bankowych, biznesowych czy rządowych.
Kwatera główna NSA w stanie MarylandKwatera główna NSA w stanie MarylandNSA/ Wikimedia Commons

Dziennik powołuje się na informacje uzyskane od byłego współpracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena. Z informacji Snowdena wynika, że NSA pracuje nad komputerem, który w przeciwieństwie do konwencjonalnych maszyn, będzie mógł wykonywać wiele operacji jednocześnie, wykorzystując tzw. technologię kwantową. Współczesne maszyny pracujące w systemie zero-jedynkowym mogą prowadzić obliczenia strumieniowo: jedno po drugim. Taki skok technologiczny umożliwi służbom specjalnym łamanie najbardziej skomplikowanych zabezpieczeń i odszyfrowanie kodowanych wiadomości.

O aferze PRISM i Edwardzie Snowdenie - czytaj więcej tu>>>

"Washington Post" podkreśla jednak, że technologia kwantowa wymaga nadal dopracowania i na razie nie wiadomo, kiedy komputery nowej generacji wejdą w życie.

- Na razie jest za wcześnie, aby spekulować, kiedy pierwszy duży komputer kwantowy zostanie skonstruowany, ale współczesny postęp daje powody do optymizmu (...). Wydaje mi się jednak, że komputer, jakiego w ciągu pięciu lat oczekuje NSA, w obliczu braku znacznego przełomu badawczego, może szybko nie powstać - powiedział profesor Jeff Forshaw z Uniwersytetu Manchesteru. Gazeta sugeruje, że plan budowy komputera kwantowego jest częścią wartego 79,7 mln dolarów projektu o nazwie "Przenikanie Twardych Celów".

Afera PRISM

6 czerwca były współpracownik amerykańskich służb wywiadowczych Edward Snowden ujawnił informacje, że Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) prowadzi za pomocą systemu PRISM inwigilację elektroniczną obywateli, obejmującą także sojuszników Stanów Zjednoczonych. Przekazał dziennikarzom dokumenty, z których wynika, że amerykańskie służby podsłuchiwały rozmowy telefoniczne nie tylko kanclerz Merkel, lecz także 34 innych czołowych polityków na świecie.

1 sierpnia otrzymał azyl tymczasowy w Rosji po ponad miesięcznym pobycie w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał 23 czerwca z Hongkongu. USA wielokrotnie apelowały do Rosji o wydanie Snowdena, którego oskarżają o szpiegostwo.

''PAP/aj