Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 08.01.2014

Myslovitz, Golden Life i Ewelina Lisowska na gdańskim finale WOŚP

22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 12 stycznia, pod hasłem "Na ratunek". Fundacja zbierać będzie pieniądze na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej i - podobnie jak w zeszłym roku - na rzecz "godnej opieki medycznej seniorów".
GdańskGdańskTomasz Sienicki/Wikimedia Commons/CC

Rejs z żeglarzem Zbigniewem Gutkowskim, karnet na wszystkie premiery w 2014 roku w Teatrze Wybrzeże i dzień z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem - takie atrakcje znajdą się na aukcjach władz Gdańska dla WOŚP.

Czytaj<<<Już w niedzielę 22. finał WOŚP. Na aukcjach m.in. lot Dreamlinerem i korki Lewandowskiego>>>

Podczas konferencji prasowej w Gdańsku Paweł Buczyński z Regionalnego Centrum Wolontariatu poinformował, że w mieście kwestować będzie ponad 1100 wolontariuszy. Pieniądze zbierane też będą za pośrednictwem internetu, np. przez udział w internetowych aukcjach WOŚP.

Władze Gdańska wystawiły na nich m.in. "Encyklopedię Gdańską" ze zdjęciem i autografem Lecha Wałęsy, zaproszenie na mecz Lechii w loży VIP z cateringiem, dzień z patrolem wodnym Straży Miejskiej, udział w akcji z psami poszukiwawczymi, możliwość zobaczenia panoramy Gdańska z 40-metrowego podnośnika . Na aukcjach można wylicytować też m.in. sesję zdjęciową z Lidią Popiel oraz plakaty z filmu "Wałęsa. Człowiek z nadziei" z autografami Andrzeja Wajdy i Roberta Więckiewicza.

Piotr Jankowski z Regionalnego Centrum Wolontariatu poinformował, że licytowany będzie specjalny karnet na wejścia na wszystkie premiery w 2014 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Do wylicytowania będzie też specjalny pakiet przygotowany przez Roberta Kubicę, w którym będą m.in. zdjęcia z autografami i pamiątki.

Licytowane będą rejsy ze Zbigniewem Gutkowskim i z Mateuszem Kusznierewiczem oraz żaglowcem "Generał Zaruski" . Gutkowski poinformował, że na aukcjach znajdą się cztery podwójne zaproszenia na rejs na najszybszym jachcie regatowym pod biało-czerwoną banderą na trasie Gdańsk-Hel-Gdańsk. Zwrócił uwagę, że w poprzednim roku za rejsy zapłacono łącznie ponad 100 tysięcy złotych. Wszystko jest licytowane od złotówki.

<<<Przygotowania do niedzielnego finału WOŚP>>>

W Gdańsku pieniądze będą zbierane też w trzech zabytkowych tramwajach, pasażerowie zamiast biletu wrzucać będą dowolne datki do puszek.
Finałowy koncert "Gdańsk dla Orkiestry" odbędzie się na Targu Węglowym. Od godz. 14 do 20 na scenie ma wystąpić 13 zespołów m.in. Myslovitz, Golden Life oraz grupa z obwodu kaliningradzkiego Parovoz znana z przeboju "Zdrastvuj Lidl, zdrastvuj Biedronka". Wystąpią też Ewelina Lisowska oraz trzej zwycięzcy ostatniej edycji "The Voice of Poland" czyli Mateusz Ziółko, Ernest Stanaszek i Arek Kłusowski. Koncert zakończy się ok. godz. 20 tradycyjnym "światełkiem do nieba" i pokazem sztucznych ogni.
Na Targu Węglowym ustawiona zostanie 14-metrowa latarnia morska, która będzie pełniła funkcję skarbonki.
Rozpoczęły się licytacje specjalnych aukcji wystawionych przez Akademię Marynarki Wojennej z okazji 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku można wygrać m.in. udział w szkoleniu poligonowym "Leadership", rejs uczelnianym jachtem "Admirał Dickman", długopis piszący zarówno pod wodą jak i kosmosie, a nawet prywatny koncert Chóru AMW .
W Sopocie podczas finału WOŚP planowane są przejażdżki czołgiem Merida T55-AM i ciągnikiem BAT-M oraz pokazy pojazdów wojskowych oraz samochodów historycznych i sportowych .

Pomóż zbudować wirtualne serce

Już od lat pieniądze podczas finałów WOŚP zbierane są nie tylko przez wolontariuszy z puszkami, którzy w tym dniu licznie pojawiają się na ulicach, ale także za pośrednictwem internetu. Fundację wspierać można m.in. przelewami, sms-ami, przy pomocy karty kredytowej lub debetowej. Coraz popularniejsze jest również zbieranie pieniędzy przez serwisy społecznościowe.
W niektóre z internetowych zbiórek można włączyć się już teraz, część możliwości dostępna będzie dopiero w dniu finału.
Już w tej chwili można wziąć udział w budowie wirtualnego serca na platformie crowdfundingowej www.wspieram.to. Wirtualna skarbonka działa już także w serwisie www.Siepomaga.pl. Jest to możliwość zarówno dla osób, które chciałyby wpłacić pieniądze na rzecz WOŚP, a także dla tych, którzy nie zdążyli zostać wolontariuszami lub tych, którzy razem ze swoimi fanami czy pracownikami chcą wspólnie zbierać pieniądze. Na Siepomaga.pl można dorzucić się do istniejącej już puszki lub założyć własną skarbonkę i "kwestować" z nią w sieci. WOŚP wspiera również m.in. Niewidzialna Wystawa, która przybliża sposób, w jaki osoby niewidome poznają świat i orientują się w rzeczywistości. Każdy, kto chce w ten sposób włączyć się w 22. finał, może odwiedzić wystawę o godz. 19.15 do 12 stycznia. Dochód z biletów od grup wchodzących o tej godzinie zostanie przekazany WOŚP.

Grają od 1992 rok, zbierają coraz więcej

Akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy została zainicjowana w 1992 roku. Jej pomysłodawcą i organizatorem był Jerzy Owsiak, który do dziś jest szefem WOŚP. Pierwszy finał WOŚP odbył się 3 stycznia 1993 roku w ponad stu miastach Polski. Podczas koncertów, festynów i licytacji zbierano wówczas pieniądze na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Podczas pierwszej akcji zebrano blisko 2 i pól miliona złotych.

TVN24/x-news

Pół roku po pierwszym finale Orkiestry rozpoczęła działalność Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zajmująca się zbieraniem pieniędzy, które następnie są przeznaczane na sprzęt medyczny. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest drugą co do wielkości zbieranej corocznie kwoty fundacją charytatywną w Polsce. Więcej pieniędzy zbiera na te cele katolicka organizacja charytatywna Caritas, nadzorowana przez Konferencję Episkopatu Polski.

Informacje na temat akcji organizowanych w ramach 22. finału WOŚP w całej Polsce oraz w sztabach zagranicznych można znaleźć na stronie www.wosp.org.pl/final/aktualnosci.

Czytaj<<<Już w niedzielę 22. finał WOŚP. Licytacja serduszka w radiowej Jedynce>>>

IAR,PAP,kh