Logo Polskiego Radia
PAP
Paweł Słójkowski 16.01.2014

Chiny: poziom skażenia powietrza w Pekinie niebezpiecznie wysoki

W czwartek Pekin zasnuł gęsty smog. Ilość toksycznych cząstek w powietrzu ponad 20 razy przekroczyła wartość uznawaną za bezpieczną. Widok mieszkańców w maskach z filtrami nie jest już czymś niecodziennym.
Mieszkańcy Pekinu noszą maski, które chronią ich przed szkodliwym powietrzemMieszkańcy Pekinu noszą maski, które chronią ich przed szkodliwym powietrzemPAP/EPA/ROLEX DELA PENA

Chińskie władze mówią o pierwszej w tym sezonie fali niebezpiecznego zanieczyszczenia w stolicy. Powietrze, którym oddychają mieszkańcy Pekinu, może podrażnić drogi oddechowe.

Na ulicach Pekinu z łatwością można było zobaczyć ludzi, którzy w drodze do pracy zakładali maseczki, mające uchronić ich przed dolegliwościami. Władze miejskie poinformowały, że widoczność spadła w mieście do kilkuset metrów i że najprawdopodobniej sytuacja nie poprawi się w piątek.

Jakość powietrza w Pekinie jest często zła, zwłaszcza zimą, kiedy rośnie ilość spalanego węgla. Podobne problemy występują w większości chińskich miast. Ochrona środowiska od dawna przegrywa w Chinach z wymogami rozwoju gospodarczego. Główne źródła zanieczyszczenia powietrza to spalanie węgla i spaliny samochodowe.

Przedsięwzięcia podejmowane przez władze centralne w walce z zanieczyszczeniem, np. program ograniczenia zużycia węgla w czterech kluczowych zagłębiach przemysłowych kraju, są entuzjastycznie odbierane przez międzynarodowe organizacje ekologiczne.

Jednak regularne ataki smogu, które nękają przede wszystkim duże miasta, coraz bardziej irytują mieszkańców. Maski z filtrami oraz sprzęt oczyszczający powietrze biją rekordy popularności na internetowych platformach handlowych, co sugeruje, że część obywateli decyduje się wziąć ochronę swojego zdrowia we własne ręce.

''ps