Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 17.01.2014

Atak zimy w Polsce. Kolejny dzień z opadami śniegu. Uwaga na trudne warunki drogowe!

Zimowe warunki na dobre zagościły na drogach. Opady śniegu i ujemne temperatury sprawiły, że nawet najważniejsze trasy są białe.
Atak zimy w Polsce. Kolejny dzień z opadami śniegu. Uwaga na trudne warunki drogoweGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Zima na drogach wschodniej Polski - relacja Tomasza Marciniuka (IAR)
  • Uczniowie jednej z gdańskich szkół o przygotowaniach do zimowych szaleństw (Radio Gdańsk/IAR)
Czytaj także

Kłopoty na Krajowej Drodze nr 1 między Świeciem a Bydgoszczą. Z powodu opadów śniegu kierowcy ciężarówek mają problem z pokonaniem wzniesienia w miejscowości Gruczno. Policja wprowadziła ruch wahadłowy.

We wschodniej Polsce, najtrudniejsze warunki panują na drogach Mazowsza i północnej Lubelszczyzny. Białe są nawierzchnie m.in. na krajowej drodze 63 od Siedlec aż do przejścia granicznego w Sławatyczach, 74 od Hrubieszowa do granicy w Zosinie, na drodze 19 od Lublina do Łosic czy 76 Garwolin - Łuków. Zwolnić muszą kierowcy podróżujący południowym tranzytem wymijającym Warszawę, a więc drogą krajową numer 50, szczególnie pomiędzy Górą Kalwarią a Kołbielą.

Miejscami równie ślisko jest na krajowej dwójce pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Terespolem. Podobne warunki jazdy także w okolicach Ciechanowa, Ostrołęki czy Ostrowi Mazowieckiej.

Uwaga na gołoledź!

Na drogach wojewódzkich i lokalnych pod warstwą świeżego śniegu znajduje się często lód lub zajeżdżony, zmarznięty śnieg powodujący gołoledź.

W całym regionie intensywnie pracują służby drogowe, które wraz z policją apelują o dostosowanie prędkości do panujących warunków.

1500 zł kary za nieodśnieżenie chodnika

Piesi także nie mają łato. Najwięcej śniegu leży na osiedlowych uliczkach i chodnikach. Do odśnieżania zobowiązani są właściciele posesji położonych bezpośrednio przy drodze.

Muszą uprzątnąć śnieg i błoto z chodnika. W razie konieczności powinni też usunąć z budynków zwisające sople. Za brak odśnieżenia można dostać mandat w wysokości nawet do 1500 zł.

Szczegółowa prognoza pogody

W piątek w kraju zachmurzenie całkowite, na zachodzie miejscami duże, a na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu okresami większe przejaśnienia. Na wschodnim wybrzeżu i Pomorzu, Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie, Podlasiu oraz północy Mazowsza opady śniegu, okresami o umiarkowanym natężeniu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 3 cm do 8 cm. Na zachodnim wybrzeżu i Pomorzu, północy i wschodzie Wielkopolski, Kujawach, zachodzie i południu Mazowsza oraz Lubelszczyźnie opady śniegu od południowego zachodu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu, miejscami marznące, powodujące gołoledź. Na Ziemi Lubuskiej, zachodzie i południu Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej, Kielecczyźnie oraz na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie słabe opady deszczu. Temp. maks. od -5 st. na północnym wschodzie, około 2 st. w centrum, do 5 st. na zachodzie i 6-7 st. na południu. Na wschodnim wybrzeżu i Pomorzu oraz na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie wiatr południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Na pozostałym obszarze kraju wiatr południowo-wschodni i południowy, słaby i umiarkowany. Na wybrzeżu wschodnim i południu Podkarpacia porywy wiatru do 60 km/h.

TVN Meteo/x-news

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże i całkowite, na południowym zachodzie po północy większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Na wschodnim wybrzeżu i Pomorzu, Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie, Podlasiu oraz północy Mazowsza okresami opady śniegu. Na Podlasiu i Mazowszu opady początkowo o umiarkowanym natężeniu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 7 cm. Na środkowym wybrzeżu i Pomorzu, północy i wschodzie Wielkopolski, Kujawach, Ziemi Łódzkiej, zachodzie i południu Mazowsza oraz Lubelszczyźnie opady deszczu ze śniegiem i deszczu, miejscami marznące, powodujące gołoledź. Na pozostałym obszarze kraju słabe opady deszczu od zachodu stopniowo zanikające. Temp. min. od -6 st. na Suwalszczyźnie do -1 st. na środkowym Pomorzu, Kujawach, centrum Mazowsza i północy Lubelszczyzny . Na pozostałym obszarze kraju temp. min. od 0 st. do 3 st., tylko na południowym zachodzie chłodniej, od -4 st. do -1 st. Wiatr słaby, zmienny, jedynie na wybrzeżu wschodnim i północnym wschodzie początkowo umiarkowany, wschodni.

W sobotę na południowym zachodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite, miejscami duże. Na północnym wschodzie oraz na Kujawach i wschodnim Pomorzu początkowo słabe opady śniegu. Na północnym zachodzie miejscami opady deszczu ze śniegiem, deszczu i mżawki, na południowym wschodzie początkowo słabe opady deszczu. Temp. maks. od -5 st. na Suwalszczyźnie do 0 st. na Pomorzu Wschodnim, Kujawach, centrum Mazowsza i północy Lubelszczyzny . Na pozostałym obszarze kraju temp. maks. do 1 st. do 3 st., a na południu od 4 st. do 6 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

W niedzielę w całym kraju opady deszczu i śniegu. W pasie od Pomorza, przez centrum po Podkarpacie , opady mogą marznąć, powodując gołoledź. Do tego dojdzie silny wiatr, w porywach osiągający prędkość nawet 80 km/h.

Warszawa

W Warszawie w piątek pochmurno. Opady deszczu ze śniegiem przechodzące w opady deszczu. Przejściowo możliwy marznący opad deszczu, powodujący gołoledź. Temp. maks. 2 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 996 hPa i nadal będzie spadać.

W nocy zachmurzenie całkowite z opadami deszczu, przechodzącymi w deszcz ze śniegiem i śniegu. Nad ranem możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Temp. min. -1 st. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. W sobotę zachmurzenie duże. Początkowo możliwe słabe opady śniegu. Temp. maks. 0 st. Wiatr na ogół słaby, północno-wschodni.

Zima w Warszawie:

TVN24/x-news

Ferie zimowe

W pięciu województwach w sobotę zaczynają się ferie zimowe . W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa tygodnie lub za cztery. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, w zależności od województwa, nastąpi między 18 stycznia a 2 marca.

Jako pierwsi od 18 stycznia do 2 lutego wypoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Od 25 stycznia do 9 lutego ferie będą w województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Od 1 lutego do 16 lutego przerwę będą mieli uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego.

Jako ostatni - od 15 lutego do 2 marca - wypoczywać będą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego.

<<<Ferie 2014>>>

IAR,PAP,kh