Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Paweł Słójkowski 17.01.2014

Rosjanie otrzymali od Syrii plan zawieszenia broni w Aleppo

Syria chce zawieszenia broni w Aleppo. Jest też gotowa na wymianę więźniów i ułatwienia w dostarczaniu pomocy humanitarnej dla cierpiących z powodu wojny domowej w tym kraju.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i minister spraw zagranicznych Syrii Walid al-Moallem podczas spotkania w MoskwieMinister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i minister spraw zagranicznych Syrii Walid al-Moallem podczas spotkania w MoskwiePAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Posłuchaj
  • Syryjski minister spraw zagranicznych poinformował, że przekazał Rosjanom plany zawieszenia broni w największym mieście Syrii - Aleppo. Z Moskwy relacjonuje Maciej Jastrzębski (IAR)
Czytaj także

Minister spraw zagranicznych Syrii Walid Muallem wyraził wolę podjęcia takich kroków w rozmowie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Oprócz tego Rosjanie otrzymali plan zawieszenia broni w Aleppo.

- Zgadzamy się na wymianę tych, którzy przebywają w syryjskich więzieniach na tych, którzy zostali pojmani przez stronę przeciwną - powiedział Muallem. Dodał, że Damaszek jest gotów do wymiany list uwięzionych i wdrożenia procedur, które pozwolą osiągnąć zamierzony cel.

Syria pozbywa się broni chemicznej. "Udowadniają swoją dobrą wolę">>>

Uczestnicy konferencji chcą ponownie przyjąć główne założenia porozumienia, które wypracowała w czerwcu 2012 roku tzw. grupa działania ds. Syrii, zrzeszająca m.in. kraje Zachodu i sojuszników Damaszku - Rosję oraz Chiny. Porozumienie zostało podpisane, jednak nie udało się wprowadzić go w życie.

Zakłada ono utworzenie rządu przejściowego, w którym znajdą się członkowie obecnych władz Syrii i opozycji oraz innych ugrupowań. Ten tymczasowy gabinet ma doprowadzić do nowelizacji konstytucji i wyborów, które wyłonią nowe władze.

ONZ alarmuje: co drugi Syryjczyk potrzebuje pomocy>>>

Różnice między państwami dotyczą interpretacji tego porozumienia i roli, jaką wyznaczało ono prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi. Stany Zjednoczone naciskają na jego odejście, Rosja natomiast podkreśla, że o przekazaniu władzy w Syrii powinni decydować sami Syryjczycy i żadna ze stron nie powinna być z tego procesu wykluczana.
Od początku konfliktu w Syrii zginęło co najmniej 130 tysięcy osób.

'' ps