Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 31.01.2014

Odwilż i niebezpieczna gołoledź. Trudne warunki na drogach w całym kraju

Zapowiedź tego, co będzie się działo w pogodzie, już w nocy poczuły południowo-zachodnie regiony naszego kraju. Tam bowiem dotarły ciepłe masy powietrza znad Atlantyku.
GDDiK apeluje do kierowców o ostrożność. Nawierzchnie są w większości białe i śliskieGDDiK apeluje do kierowców o ostrożność. Nawierzchnie są w większości białe i śliskiePAP/Tomasz Waszczuk

- Strefa marznących opadów deszczu ze śniegiem będzie się następnie przemieszczać w kierunku północno-wschodnim - mówi synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska.

Trudne warunki na drogach

Ważna trasa wojewódzka 835 Lublin - Biłgoraj została zablokowana przez zaspy śniegu. Na odcinku Zielona - Wysokie nawiewany z pól śnieg uniemożliwia dalszą jazdę. W korkach stoją ciężarówki.

Zarząd Dróg Wojewódzkich apeluje do kierowców, aby omijać tę trasę. Przejezdne są wszystkie główne drogi krajowe na Lubelszczyźnie, ale na trasach wojewódzkich trwa prawdziwa walka z zimą. Największym wrogiem jest wiatr, który tworzy metrowe zaspy.

W woj. warmińsko-mazurskim także panują bardzo trudne warunki. Nieprzejezdne mogą być drogi gminne i lokalne. Dyżurny straży pożarnej w Olsztynie poinformował, że w nocy w zaspach utknęła karetka (we wsi Wiłunie pod Nidzicą) oraz policyjny radiowóz (Silice pod Olsztynem).

Nie lepiej jest na Pomorzu. Paweł Wesołowski z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku poinformował, że - jeśli chodzi o drogi wojewódzkie, szczególny kłopot ze śniegiem spychanym przez wiatr występuje na drodze nr 216 na odcinku Celbowo-Puck, gdzie w dużej części szosa biegnie wśród pól. Ostrzega, że w miejscowości Poraj na drogę nr 213 wylała rzeka i na szosie tworzy się lodowa warstwa.

- Z zimą, na głównych trasach w kraju walczy 900 pługosolarek - informuje Kryspin Wiktorowski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych.

Pogoda ustabilizuje się w całej Polsce dopiero w połowie przyszłego tygodnia.

Przymusowe ferie

Z powodu zimy dzieci z kilku gmin w województwie kujawsko-pomorskim wcześniej zaczęły ferie, które  oficjalnie rozpoczynają się w poniedziałek. Niektórzy uczniowie już od czwartku nie chodzą do szkoły, ponieważ zawieje i lód uniemożliwiają dojazd do placówek.

Zajęcia odwołano w szkołach: w Płużnicy, Nowej Wsi, Zegartowicach i w gminie Kcynia.

Marzną mieszkańcy gdańskiej Moreny

Bez ogrzewania i ciepłej wody jest około 8 tysięcy mieszkańców gdańskiej dzielnicy Morena. Jak poinformował Radio Gdańsk Grzegorz Blachowski z GPEC-u, w wyniku przeglądu infrastruktury ciepłowniczej, wykryto niebezpieczeństwo wystąpienia poważnej awarii sieci.

Jak podaje spółka, awaria mogłaby spowodować długotrwałe przerwy w dostawach ogrzewania dla nawet 20 tysięcy mieszkańców tego osiedla. W związku z tym, pomimo niesprzyjającej pogody, podjęto decyzję o natychmiastowej wymianie odcinka sieci ciepłowniczej. To oznacza tymczasowe wstrzymanie dostaw dla mieszkańców części dzielnicy Morena.

Według wstępnych przewidywań służb technicznych, ciepło powinno wrócić do mieszkańców w piątek wieczorem.

Szczegółowa prognoza pogody

W piątek na zachodzie, północy i w centrum Polski zachmurzenie duże, poza tym zachmurzenie umiarkowane i duże. Na północnym wschodzie opady śniegu, na pozostałym obszarze kraju śniegu i miejscami marznącego deszczu powodującego gołoledź, a na Śląsku również deszczu. Na obszarze od Polesia Lubelskiego, Podlasia i Mazowsza po Warmię, Mazury i Suwalszczyznę temp. maks. od -11 do -7 st. Na Ziemi Lubuskiej, w południowo-zachodniej Wielkopolsce, na Śląsku i w Małopolsce od 0 do 5 st. Na pozostałym obszarze kraju od -6 do 0 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, powodujący na północy, w centrum i na wschodzie miejscami zawieje i zamiecie śnieżne, południowo-wschodni. W górach wiatr fenowy.

TVN Meteo/x-news

W nocy z piątku na sobotę na południowym wschodzie Polski zachmurzenie umiarkowane i duże, bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże, miejscami opady: na północnym wschodzie śniegu, na pozostałym obszarze śniegu, deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temp. min. od -12, -10 st. na północnym wschodzie do -3, 0 st. na Nizinie Szczecińskiej, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, powodujący na północnym wschodzie miejscami zawieje i zamiecie śnieżne, południowo-wschodni. W górach wiatr fenowy.

W sobotę zachmurzenie duże, miejscami, zwłaszcza na południu kraju większe przejaśnienia. Na północnym wschodzie opady śniegu. Temp. maks. od -7 st. na północnym wschodzie do 3, 4 st. na Nizinie Szczecińskiej, Ziemi Lubuskiej, Śląsku i w Wielkopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-wschodni i południowy. Na północnym wschodzie miejscami zawieje i zamiecie śnieżne. W górach wiatr fenowy.

W Warszawie w piątek zachmurzenie duże. Możliwe słabe opady śniegu. Temp. maks. -7 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-wschodni. Wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. W nocy zachmurzenie duże. Możliwe słabe opady śniegu. Temp. min. -8 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowo-wschodni. Wiatr może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temp. maks. -3 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, południowo-wschodni.

IAR,PAP,kh