Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 01.02.2014

Wyprzedź raka, zrób dziś badania za darmo!

Ponad 30 ośrodków onkologicznych w całej Polsce zaprasza w sobotę na "Dzień Drzwi Otwartych". Akcja organizowana jest po raz 14. z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.
Panie będą mogły za darmo wykonać badanie mammograficznePanie będą mogły za darmo wykonać badanie mammograficzneGlow Images/East News

W szpitalach i przychodniach zaplanowano badania profilaktyczne, konsultacje z onkologami, wykłady dotyczące zdrowego stylu życia. Specjaliści z warszawskiego Centrum Onkologii będą czekać na osoby zainteresowane od 9.00 do 14.00.

Kobiety w wieku 29 - 59 lat będą mogły wykonać bezpłatnie cytologię, panie w wieku od 50 do 69 lat - mammografię. W niektórych przypadkach, po konsultacji z lekarzem, będą wykonywane badania USG piersi. Będzie można też nauczyć się, jak badać piersi. Zaplanowano porady dotyczące profilaktyki raka jelita grubego.

Będą wykonywane badania dermatoskopowe skóry i pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Palacze, którzy chcą zerwać z nałogiem, będą mogli skorzystać z porad, jak rzucić palenie.

Listę ośrodków, które biorą udział w akcji otwartych drzwi, można znaleźć na stronie Polskiej Unii onkologii www.puo.pl

Jak reagujemy na wiadomość o chorobie?

Mężczyźni, u których lekarze diagnozują nowotwór, najczęściej reagują złością, kobiety szukają przyczyn i analizują sytuację, gorzej znoszą też oszpecenie przez chorobę - wynika z doświadczeń psycholog pracującej z pacjentami chorującymi na raka.

- Odczucia mężczyzn i kobiet na chorobę nowotworową nie różnią się znacząco - odmienny jest sposób ich wyrażania. Mężczyźni o wiele częściej są wkurzeni. Reagują złością na bezczynność, którą z reguły źle znoszą, na to, że choroba wyłącza ich z pracy, z zadań - wyjaśniła psycholog kliniczny Jadwiga Tyrpa z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach.

- Kobiety raczej analizują sytuację, szukają przyczyn choroby w różnych sferach swojego życia. Zdecydowanie gorzej od mężczyzn znoszą też oszpecenie przez chorobę. Np. utrata włosów to dla panów z reguły mały problem, dla pań - często dramat, tak jak utrata piersi. Przeżywają to jako atak na swój wizerunek i kobiecą tożsamość" - dodała.

Najpierw jest szok

Jak podkreśliła specjalistka, reakcje na ciężką, okaleczającą, zagrażającą życiu chorobę są bardzo indywidualne i zależą od wielu czynników, w tym jej zaawansowania. Można jednak zaobserwować powtarzające się reakcje chorych. Pierwszym etapem jest z reguły zaskoczenie i niedowierzanie, szok, kolejne to próby wyparcia problemu, jego racjonalizacji, "targowania się" z losem, buntu, apatii, wreszcie pogodzenia, nie oznaczającego jednak rezygnacji.

Psycholodzy pracujący z chorymi na nowotwory proponują im różne techniki radzenia sobie ze stresem. To dostęp do publikacji opisujących ich sytuację, możliwe objawy niepożądane, sposoby zaradzenia im itp. Zachęcają do czytania książek, słuchania muzyki czy nagrań relaksacyjnych. Cenioną techniką jest też wizualizacja - pacjenci słuchając nagrań przenoszą się wyobraźnią w ulubione, bardzo miłe miejsca, co sprzyja rozluźnieniu. Psycholog stara się ich nauczyć samodzielnego stosowania tej metody w chwilach napięcia.

- Wielokrotnie miałam do czynienia z sytuacją, kiedy chory znosił swoją chorobę lepiej niż jego rodzina, która obciążała go swoim lękiem czy rozpaczą. Bywają też pacjenci ze złymi doświadczeniami w kontaktach ze służbą zdrowia, u których sam widok białego fartucha wywołuje poczucie zagrożenia. W zdecydowanej większości przypadków lekarz jest jednak dla chorego olbrzymim autorytetem i potrafi zmobilizować go do walki - podsumowała Jadwiga Tyrpa.

4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem.

IAR,PAP,kh